24 Milyon Dolarlık Bitcoin Çalan Jaravijit Bangkok’ta Yakalandı

24 Milyon sayısal değerinde Bitcoin (BTC) dolandırdığı iddia edilen Tayland yurtdaşı  Bitcoin  Prinya Jaravijit, geçen zamanlarda Bangkok’taki Suvarnabhumi Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Gazeteye göre Jaravijit, benzer suçla bağlantılı olarak erkek kardeşinin gözaltına alınmasından İki ay sonraki Amerika Birleşik Devletleri ‘den yola çıkarak Güney Kore’den bir uçuş ile Bangkok’a geldi.

Tutuklandıktan kısa bir müddet sonra, dolandırıcılığa ve kara para aklamaya karşı komplo suçlamasıyla aranan Jaravijit, sorgulandığı ulusal polise teslim edildi. Avukatlarının ise kefalet için başvurmaya zevkır oldukları bildirildi.

Taylandlı iş ortağı Chonnikan Kaewkasee da, Bangkok Post gazetesine göre Ocak ayında Finlandiyalı yatırımcı Aarni Otava Saarimaa gibi Tayland Suçları Koruma Dairesi‘ne (CSD) şikayette bulundu. Diğer altı [Amerika Birleşik Devletleri]liyle beraber Jaravajit’in, Dragon Bitcoin  Coin (DRG) tabanlı bir plana 24 milyon dolar sayısal değerinde BTC yatırımı yaptığını ortaya koydular.

24 Milyon Dolarlık Çalan Jaravijit Bangkok’ta Yakalandı

Fakat, Saarima ve Kaewkasee, sözde yatırımdan, DRG’ye yatırım ispatlarından haberleri olmadığını ve hissedarlar toplantısına çağrı edilmediklerini ifade ettiler. CSD, fonların BTC cüzdanlarından çekildiğini, baht’a dönüştürüldüğünü ve daha sonraki iddia edilen Bitcoin  dolandırıcılar doğrulusunda harcandığını vurguluyor.

Ekim ayında, Tayland Kara Para Aklama Ofissu, Jaravijit’in ailesinden ve davaya bağlı başka insanlardan, 6.4 milyon dolar sayısal değerindeki fonlara el koydu ve [Amerika Birleşik Devletleri]lileri dolandırıcılıkla suçlamaya zevkırlanıyor.

Prinya Jaravijit’in, kardeşinin tutuklanmasını takiben suçlamalardan kaçmak için Amerika Birleşik Devletleri’ye kaçtığı bildirildi. 8 Ekim’e kadar Tayland’a dönmesi  Bitcoin  emredildi, yalnız bun gerçekleşmedi. Tayland Dışişleri Bakanlığı daha sonraki Jaravijit’in pasaportunu iptal etti.

Coinler Ve Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir