Bitcoin / Altcoin Almak, ICO Nedir? Pump Dump Nedir?

Bitcoin ve başka kripto paralar her geçen gün daha fazla duyulmaya, daha fazla yayılmaya başladı. Ülkemizde de kripto para ekosistemi bilhassa bu yıl çok daha çok süregelenlaşmaya başladı.

Tabi bu süregelenlaşma ve bilinirlik çokça bilgi pisliği de yanında getiriyor. Kriptopara pazarlarına giriş yapan yeni kullanıcılar, bilgi eksikliğinden, yalan hatalı verilen bulgularden ötürü yatırımlarının kocaman kısmını ya dolandırıcılara kaptırıyor yada hatalı yatırım planları yüzünden büyük oranda zarar ediyorlar.

Tek bir makale altında herşeyi açığa kavuşturmak olası olmasa da bu yazı altında yeni dostları kripto para pazarları ile ilgili azıcık şuurlendirmeyi hedefliyorum. Bu yazı altında yöntem mevzulara girmeden yalın olarak yeni dostların soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. Ancak, kripto para ekodüzeninde etkin ismimlar atabilmek için ilk olarak vakanın kaynağına inmemiz ve mutlaka bu düzenin ne biçimde işlediğini manayamız gerekiyor. Detaylı ve yöntem mevzulara da başka başlıklardan erişebilirsiniz.

Nereden Bitcoin/Altcoin Alırım?

Bitcoin alabilmenizin çoğu yolu var. Türk Bitcoin Exchange platformlarından, localbitcoins üstünden yada reel bir satıcıdan satın alabilirsiniz. Şayet Türk bitcoin exchangelerinden havale ile bitcoin satın alacaksam şahsen BTCTürk‘ü kullanmaktayım. Hem de, kredi kartı ile de saniyeler içerisinde Bitcoin satın alabilirsiniz. “Kredi kartıyla BitcoinSatın Almak” isimli yazıya göz gezdirmenizi öneririm. Satın aldığınız bitcoinlerinizi tutmak, gizlemek için bir cüzdana gereksiniminiz olacak; “BitcoinWallet Nedir?

Hangi Cüzdan Kullanılmalı?”

Altcoin satın alabilmek istiyorsanız da, öncelikle bitcoin/altcoin dizinini baz alarak altcoin trade platformlarından satın alabilirsiniz. Ardından opsiyonel olarak dilerseniz fiat/altcoin dizinine dönebilirsiniz. Kredi kartıyla Ethereum alabilirsiniz. Ethereum henüz için en kocaman hacime sahip altcoin.
“Kredi kartıyla Ethereum alabilmek” yazısına bakmak isteyebilirsiniz.

En kocaman ve itimat edilir altcoin exchange platformları Poloniex ve Bittrex‘dir. Bunun beraberinde, kayıt olmadan da altcoin alım-satımına izin veren changelly plarformunu da çok kullanımı kolay ve itimat edilir.

Yatırım gerçeklştirmeyi düşündüğünüz kripto paranın tetkikini bizzat kendiniz yapmalısınız. Sosyal medya hesaplarından, nolduğu belli olmayan sözde analistlerin yalan hatalı yönlendirmesiyle hareket ederseniz açık olanca zarar edersiniz kıymetli dostlar. Tabi ki spekülasyonları takip edebilmek lüzumlu ama salt olarak spekülasyonları merkez alırsanız hatalı pozisyonlar açmış olursunuz. Bütün verileri harmanlayarak en doğru kararı kendiniz vereceksiniz bundan emin olun.

Pump / Dump Grupları

Pump; Türkçe karşılığı ‘pompalamak’ olan terimdir. Yani fiyatın pompalanması, artması manasına gelmektedir. Dump da tam tersi manasını ifade etmekte. Fiyatın sert biçimde aşağı düşmesi, bir nevi dibe inmesi manasını taşıyor.

Skype, telegram, whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları üstünden takım sohbeti vasıtasıyla çoğu insanın birliktece karar alıp, düşük hacimli kripto paralar üstünde toplu olarak al-sat yaparak fiyatı manipüle etmeye işlevini gerçekleştirmesine Pump/Dump kümeleri olarak adlandırıyoruz.

İlk duyulduğunda kulağa hoş gelebilir, aklınıza gayet yatabilir.. Ancak hal pek de bu tür değil. Grup yöneticileri fazlalıkla geuba khamle için sizden bir oran ödeme talep eder. Bunun beraberinde pump/dump yapılmaya çalışılan kripto para üstünde , takım yöneticisinin alt fiyatlardan aldığı coinler [1geçen gün]. “Hadi dostlar pump yapıyoruz” denildiği vakit bütün takım kullanıcıları ellerindeki oranla belirti edilen coin’den satın alır. Bu satın alma dalgasının sonrasında fiyat bir oran yükselir. Fiyatın artması yalnızca takım sahibinin işine fayda zira yönetici eskiden yüksek fiyattan satış emri vermiştir. Bu tür kümelerin yüzde dokasını bu yolla işler. Baştaki kazanır, demeyimsiz kullanıcılar kazanç beklentisiyle al-sat yaparak yalnızca baştakine kazandırırlar.
Bana göre yüzde doksanı tamamen dolandırıcılık hedefiyle kurulmuş kümelerdır.. Velhasıl, şahsen mutlaka bu kümelera katılmanızı önermiyorum, tekrar de karar sizin.

ICO (initial coin offerings)

Bir başka ilgi edilmesi gereken konuysa ICO’lar. [geçen gün] ICO nedir sorusunu açık olanlığa kavuşturalım..

ICO; ingilizce initial coin offerings kısaltması. Bizim anlayacağımız biçimde, proje fonlaması dostlar. Borsadaki ‘halka arz’ da denilebilir. Yaratılan bir proje için yapılan fona para toplanması ve proje yaşama geçtiğinde, yatırımcıların projeden belli oranlarda coin, hisse, fiat para birimi gibi biçimlerde pay alması vakanına ICO diyoruz.

Yatırım oluşturular ICO’nun istikbal vaad etmesi, arkasındaki ekip ve itimat edilirliği konusu ile ilgili mutlak emin olduktan sonraki oluşturular yatırımların getirisi aslında güzel. Ancak her alanda bulunduğu gibi bu alanda da scam (dolandırıcılık) hadiseleri bazı zamanlar gündeme geliyor. ICO’lara yatırım gerçeklştirmeyi düşünüyorsanız iyi biçimde incelemenızı yaparak karar vermelisiniz.

Ponzilerden Uzak Durun!

Ponzi, yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle ya da ileri yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık tekniğidir. Kısa vadede yüksek kazanç miktarları vaad ederek yatırımcıların gözlerini boyarlar ve bir müddet sonra bütünden ortadan kaybolurlar. Kriptopara geçen günyasında sıkça karşılaşılmış ve ponzi oyunlarıyla kocaman vurgunlar yapılmıştır.

Misalen 0,1 BTC ödeme karşılığında 45 dakika içerisinde 0,6 BTC ödeme biçiminde vaadlerde bulunmaktalar, başka yatırımcılardan gelen ödemelerle sizinkini ödüyorlar ve sizin paranızla da diğer yatırımcılarınkini… Gelirler, giderleri karşılayamayana kadar bu sistem bu sayede sürüp gidiyor. Uzun devre hizmet sunarak yatırımcıların itimatini kazanan platformlar birgün birden ortadan kayboluyor ve olan tekrar yatırımcılara oluyor.

Farklı biçimlerde kamuflajlanarak benzer sistem yatırımcılara yutturulmaya çalışılmakta. Bitcoin Double (Katlama) siteleri, hayali Bulut Madencilik sistemleri, Coin Network sistemleri ve daha çoğu türde platformlar. Yaşanmış ponzi misallerini saymakla bitiremeyiz. CryptoDouble isimli ponzi şirketi 1000 BTC ile kayıplara karışmıştı. Hayali madencilik şirketi hashocean’da 700.000 kullanıcının paralarıyla milyonlarca dolarılık vurgun yapmış ve ortadan kaybolmuştu.

Kriptopara geçen günyasında scam (dolandırıcılık) hadiselerina ilgi etmeli ve yatırımlarınızı iyice araştırarak yapmalısınız. Yeni dostlar için azıcık da olsa aydınlatıcı bir yazı olduğuna inanıyorum. Başka bir başlıkta tekrardan görüşmek üzere.

Coinler Ve Haberler, Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir