Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Satın Alınır (Detaylı)

Bitcoin Cash Bitcoin’in kopyası olarak nitelendirebileceğimiz Bitcoin Cash ya da BCH, Bitcoin’in sorunlarına çözüm bulması ve bilhassa sorunlara tepki olarak açılmıştır. Bitcoin’e olan tartışmalı benzerliği ile bilinen BHC’den ve her detayından bahsetmeden önce, bu yıl hayatımıza giren Bitcoin’den bahsedelim.

Bitcoin ülkemizde özellikle son bir yılda sıkça bahsi geçen, kimi zaman alışkın olmadığımız için kafa karışıklıklarına sebep olan ve sıkça tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Sanal para birimi olarak bahsedebileceğimiz Bitcoin, çok kısa sürede büyük ilgi gören bir para birimi oldu. Kısa vadede çokça değer kazanan bu sanal para birimine duyulan ilgi yatırımcılar tarafından oldukça güzel desteklendi. Hala bazı tartışmaların kapısını açık bırakan Bitcoin, şuan Türkiye’de herkesin güvenini kazanmış değil. Ancak BTC olarak kısaltılan Bitcoin dolar ve Euro gibi değer kazanan ve küresel piyasada yer alan önemli bir para birimi olmayı başarmıştır.

Bitcoin kullanmak için yapmanız gerekenler sanal cüzdan oluşturmak ve bu cüzdan üzerinden para alıp göndererek alışverişlerinizi gerçekleştirmektir. Güvenli bir ödeme ağı olmasının sebebi, kullanılan asimetrik şifreleme, noktadan noktaya ağ bağlanrısı ve proof-of-work gibi teknolojilerden gelmektedir. Buna rağmen gerçek paranın yerini tutmayacağını düşünüp bu para birimini kullanmaktan kaçınanlar vardır. Her ne kadar sorunsuz işleneceği düşünülsede Bitcoin kullanırken “hard fork” dediğimiz bir sorun da yaşanmaktadır. Bu soruna çözüm ve tepki olarak getirilmiş olan Bitcoin Cash yani BCH, aynı teknolojiyle çalışan bir para birimidir.

Bitcoin Cash Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Cash, hard fork sorununa çözüm olarak Bitcoin hesabında Bitcoinlerini tutan herkese paralarını tuttukları sürece eşit miktarda verilen yani resmen takas edilen bir başka dijital para birimi çeşididir. Bitcoin yerine BHC kullanılması Bitcoin ağında çıkan anlaşmazlıkları ve bazı aksaklıkları gidermesi amaçlandı. Kripto topluluğundakilerin tartışmalarını sürdürdüğü BCH konusu ise uzun bir süre gündemde kalacak gibi görünüyor.

Kimilerinin Bitcoin’den daha doğru bulduğu ve gerçek Bitcoin olarak düşündüğü bu dijital para birimi Bitcoin ilkelerini daha doğru şekilde yansıttığı söyleniyor. Ayrıca Bitcoin topluluğunda cashi desteklemeyen ve hatta düşmanlık besleyen bir grup hatırı sayılır insan olduğu da kesindir. Hard fork dediğimiz çatallanma ya da bölünme sorununu aştığı düşünülen BHC’nin en büyük destekçilerinden biri de, Twitter hesabını devralan ve Bitcoin topluluğu üyelerinden olan Roger Ver’dir.

bitcoin cash
Binance.com Üyelik

Bitcoin Cash Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin’in mi yoksa Ağustos 2017’de hayatımıza giren Bitcoin Cash’in mi gerçek Bitcoin olduğu henüz tartışılan bir konu olsa da, her iki para biriminde de bazı avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır.

Bitcoin’in işlem ücreti ortalama olarak yaklaşık 3 Amerikan dolarıdır. Bitcoin’in Cash’ten en büyük farkı çatallanmaların ortaya çıkmasıdır.

BCH yani cashin farkları ise bazı tartışmalarda geçtiği şekilleri ile şöyle sıralanabilir:

  • Bitcoin’e göre daha büyük blok boyutu. Yani BCH Bitcoinin 1 MB’ına karşılık 8 MB’lık bir blok boyutundadır. Bu da işlemlerin daha hızlı olmasını ve tabi ki işlem ücretlerinin düşmesine olarak sağlar. Bitcoin’le kıyasladığımızda oldukça büyük fark gördüğümüz BCH’nin ortalama işlem süresi en fazla 10 dakika ya da 10 dakikadan bile daha az sürmektedir. İşlem ücreti ise oldukça düşük bir sayıda 0.22 dolar civarında olmaktadır. Daha hızlı işlem görülmesi BCH savunucularını etkileyen faktörlerden biridir.
  • Daha büyük blok boyutlarının her zaman iyi sonuçlar doğurmadı ise bir gerçektir. Özellikle madenciler için teşvik arttırıcı bir faktör olan işlem ücretlerinin düşmesi tartışmalara yol açmaktadır. Bu tartışma, madencilerin daha yeşil araziler aramaktan vazgeçeceğini düşünenler ile işlem ücretlerinin düşmesinin teşvik arttırıcı olduğunu düşünenler arasındadır. Madenci sayılarının artışı ve yükselişi ise Bitcoin ağının gücünü oldukça fazla etkilemektedir. Madenci sayılarının azalması ağın kontrolden çıkmasına sebep olabilir.

Devamı var 🙂

  • Daha büyük blokların oluşması ile BCH’nin bir başka etkisini madencilerin işleme güçlerinin artması olacaktır. Sistemin daha kolay merkezileştirilmesi sağlanır ve böylece büyük ölçekli madencilik havuzları daha fazla güçlenecektir. Daha büyük blok oluşumuyla artan ağ boyutları madencilikte işleme gücünü zararlı boyutta arttırabilir.
  • Güvenlik giderlerinin artmasına sebep olduğu düşünülen büyük blok boyutları, yeterli karma ücret ödemek adına daha yüksek ücret talep edilmesini sağlayacaktır. Bir grup insanın dezavantaj olarak gördüğü konulardan olan gider artışı, Bitcoin Cash yani BHC’nin getirdiği kötü yanlardan görülmektedir.
  • Daha büyük blok boyutlarının faydalı olduğunu düşünen insanlar, daha hızlı ve daha büyük boyutta olan işlemlerin bir getirisi olarak Bitcoin Cash kullanımın artacağını söylemektedirler. Böylece az önceki görüşün tersi olacak, daha çok kullanım ve talep sayesinde daha düşük ücret alınacaktır.

Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Farklar

Bitcoin Cash şu an yeni gelmiş bir dijital para birimi oluşundan dolayı bazı eleştirileri ve tepkileri üzerine çekmiştir. Tüm bunların etkisinden çıkıldığında ve hala canlı olan gündemdeki tartışmalar olumlu sonuçlara bağlandığında. Bitcoin topluluğundaki hemen hemen herkesin bu yönde yatırım yapacağı düşünülüyor. Şu andaki haliyle bile işlem fiyatları ve işlem hızları aynı zamanda daha büyük blok boyutları gibi özellikler düşünüldüğünde, Bitcoin Cash biraz daha avantajlı konumda durmaktadır. Bitcoin’in ise her an daha üstün gelmesi mümkündür.

Bunun sebebi Yıldırım Ağı uygulandığı taktirde Bitcoin’in işlem fiyatlarındaki düşüş olacaktır. Şu an SegWit uygulaması aracılığıyla gördüğümüz şekilde Bitcoin işlem fiyatları eskiyle kıyaslanınca düşmektedir. Böyle devam ederse ve Yıldırım Ağı uygulanırsa, önümüzdeki günlerde Cash ile Bitcoin arasında hangisinin üstün geleceğini kestirmek zorlaşıyor. Her ikisinin de sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar hatırı sayılır ölçüde olduğu için, bu konuda uzmanlar dahi bir tahminde bulunurken ortak noktada buluşamıyor.

Bitcoin Cash Nereden Satın Alınır?

Klasik para birimlerinden ve diğer kripto para birimlerinden daha güvenli olduğu düşünülen Bitcoin Cash’in, Bitcoin’in kendi ilkelerine daha uygun bir dijital para birimi olduğu biliniyor. Her geçen gün aralarındaki rekabet farklı bir boyut kazansa da hem Cash’e hem de Bitcoin’e olan ilginin azalmadığını görüyoruz. Bitcoin’e değil Cash’e yatırım yapmak isteyenlerden iseniz, paranızı klasik para birimlerinden Cash’e yani BCH’ye çevirmeniz mümkündür.

İnternette birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Binance örneğini vermek gerekirse, bir para satın alma platformudur ve kolaylıkla paranızı dönüştürebilirsiniz. Kraken ya da Binance üzerinden de paranızı BHC’ye çevirirken banka havelesi yöntemlerini kullanabilirsiniz. En kolay yöntem olarak Coinbase’i vermemizin sebebi ise hızlı ve pratik olarak işlemlerinizi gerçekleştirmenizdir. Diğer kripto para birimleri ya da klasik para birimlerine kıyasla. Cash kullanmanın Bitcoin’den bile daha pratik olduğu şu an için doğrudur. Sizler de yatırımlarınızı en hızlı şekilde uluslararası ya da yerel para transferleri yapabilirsiniz. Değerlendirmek istiyorsanız söylediğimiz yöntemlerden birini kullanarak Bitcoin Cash’e çevirebilirsiniz.

Bir diğer Binance Borsası coini olan Binance Coin (BNB) i Burdan inceleyebilirsiniz.

Coinler Ve Haberler

One thought on “Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Satın Alınır (Detaylı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir