Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanları, ödeme gerçekleştirme için lüzumlu olan özel anahtarları saklamanızı temin ederler. Farklı tipteki aygıtlar için değişik biçimlerde olabilirler. Bilgisayarda tutmaktan sakınıyorsanız, şunları kağıt üstünde bile gizleyebilirsiniz. Bitcoin cüzdanınızı emniyet altına almanız kuşkusuz oldukça önemlidir.

Bitcoinler herkezin bildiği banknotların çağdaş durumlarıdir ve gün geçtikçe iş konumleri ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye başlamaktadır. Bitcoin nasıl üretilir ve bir Bitcoin prosedürü nasıl gerçekleşir biliyoruz, peki ancak nerede tutuluyorlar? Günlük yaşamdakullandığımız paraları elle tutulur, gözle görülür bir cüzdanda tutarız. Bitcoinler’de de hal buna aynı ancak Bitcoinler normalde elle tutulur bir cüzdanda değil, dijital bir cüzdanda tutulur.

Aslında tam anlamıyla doğru söylemek lazım olursa, yöntem olarak Bitcoinler hiçbir konumde tutulmuyor. Bunun konumune sizin sakladığınız şey, halka açık olan Bitcoin adresinize erişmek ve [1Amerika Birleşik Devletleri]leri sertifikasyonk için kullandığınız güvenilir dijital anahtarlardır. Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanları türlü biçimlerde olabilir. Kullanılan 5 ana tip cüzdan bulunmaktadır: bilgisayarlar, mobil aygıtlar, internet, kağıt ve harici donanımlar.

Masaüstü Cüzdanlar

Eğer Bitcoin’in orijinal versiyonu olan Bitcoin Core’u yüklediyseniz cüzdanınız oluşmuş demektir ancak bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Ağ üstündeki [1Amerika Birleşik Devletleri] geçişini sağlamanın beraberinde bu program bunun yanı sıra sanal para birimi göndermenizi, almanızı ve şunları gerçekleştirme için kullandığınız özel anahtarı saklamanızı karşılamaktadır.

Farklı özelliklere sahip değişik masaüstü cüzdanları da bulunuyor. Windows, Mac OSX ve Linux üstünden çalışan birçok cüzdan bulunuyor.

Mobil Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar birçok açıdan iyidir. Ama şayet dışarıya çıkmış ve bir mağazada Bitcoin ile ödeme yapmaya çalışıyorsanız; pek kullanımı kolay değillerdir. Bu noktada, mobil cüzdan size yardım edebilir. Akıllı telefonunuzdaki başka programlar gibi çalışan bu cüzdan, Bitcoin adresinizin özel anahtarlarını saklayarak doğrudan telefonunuzdan ödeme yapmanızı karşılamaktadır. Bazı hallerde, Bitcoin cüzdanınız telefonunuzun yakın alan etkileşiminden (NFC) bile yararlanarak hiç bir bilgi girmenize gerek kalmadan, yalnızca telefonunuzu okuyucuya dokundurarak ödeme yapmanızı sağlayabilmektedir. Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Mobil cüzdanların ortak özelliklerinden biri, Bitcoin tam versiyonunu kullanmıyor olmalarıdır. Bitcoin tam versiyonu, devamlı büyümeye devam eden ve birkaç gigabyte ebatında olan Bitcoin blockchainini indirir. Bu hal da sizin telefon faturanıza pek iyi yansımaz. Zaten birçok telefonun hafızası, bu blockchaini kaydetmeye yetmeyecektir.

Bunun konumune bu mobil cüzdanlar genellikle kolaylaştırılmış ödeme onayı (SPV) kullanır. Blockchainin ufak bir bölümünü indirir ve bulguların doğru bulunduğu konusu ile ilgili Bitcoin ağındaki başka düğümlere itimatir. Android ve IoS yönünde birçok cüzdan programı opsiyonu varken Apple Inc.’ın Bitcoin cüzdanları konusu ile ilgiliki paranoyası oldukça ünlüdur. 2013 Kasımında CoinBase’in mobil cüzdan programı ve ondan sonraki Şubat 2014’te Blockchain’in IOS programı, App Store’dan tamamiyle çıkartılmıştır. Temmuz 2014’te, Bitcoin cüzdan programları yine IOS’ta gözükmeye başlamıştır ve bundan sonra bütün kocaman Bitcoin cüzdan yapımcıları eski programlarının yeni sürümlerini çıkartmaktadırlar.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Web tabanlı cüzdanlar anahtarlarınızı başka biri doğrulusunda sarfedilen ve internete bağlı bir bilgisayarda yani serverda online olarak tutarlar. Bu tür birçok sistem için idealdur. Bunlardan birtakımları değişik aygıtlar arasında Bitcoin adresinizi kopyalayarak mobil ve masaüstü cüzdanlarınıza da bağlanabilmektedir.

Web tabanlı cüzdanların üstünlüklerindan biri hangi aygıtı kullandığınız farketmeksizin dilediğiniz her kısımda bağlanabiliyor olmanızdır. Ama bununla birlikte kocaman de bir dezüstünlükleri bulunmaktadır: Doğru biçimde kullanılmazsa, o web sitesini kullanan birey ya da organizasyon özel anahtarlarınızın denetimini ele geçirebilir. Bu azıcık ürkütücü bişidir, bilhassa de belli bir oran Bitcoin biriktirmişseniz. Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Cüzdan ve Bitcoin takasının birleşimi olan CoinBase, online cüzdan düzenini geçen günya geneline yaymıştır. Amerika’daki ve Avrupa’daki kullanıcılar takas hizmetleri vasıtasıyla Bitcoin satın alabilirler.

Circle, dünya genelindeki kullanıcılarına Bitcoin depolama, yollama, alma ve satın alma olanağı sunmaktadır. Şu sıralar sadece Amerika Birleşik Devletleri’deki yurtdaşlar mevduat fonlarını banka hesaplarıyla bağlayabilmektedir ancak başka ülkelerdeki kullanıcılar da kredi kartı kullanabilmektedir.

Blockchain de tanınmış bir internet tabanlı cüzdan sunmaktadır.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir