Bitcoin Kripto Para Birimi Lightning Network Nedir?

Blok zincirleri yavaştır ve bu nedenden dolayı de prosedür ücretleri pahalıdır. Bir Bitcoin ödemesi gönderdiğinizde, karşı doğrultu ödemeyi birkaç saat içerisinde alacak ve bunun dışında siz de ağır bir prosedür ücreti ödemiş olacaksınız. Böyle bir negatiflik ile, Blockchain teknolojisi geçen günyaya nasıl hakim olabilir? Lighting Network bu adımda döneme giriyor ve basitlikler getirmeyi hedefliyor.

Blockchain’in ölçeklenebilirliğini çözebilecek herhangi bir fikrin ilgi, süreyi ve çabayı işaret ediyor. Lighting Network işte bu tür bir fİkir. Ancak çözümü manayadan evvel, sıkıntısı manayamız gerekecek.

Blockchain sebep yavaş?

Blockchain’i bir registry (kayıt defteri) olarak düşünün.

Ve bu registry (kayıt defteri)ndeki her sayfa, birkaç prosedürün yapıldığı alanları içerir. İşlemlerle doldurulan her sayfadan sonraki, başka sayfaya geçilmeden evvel, dolan sayfanın registry (kayıt defteri)ne eklenmesi lazım olur.

Bir sayfanın (blok), registry (kayıt defteri)ne (zincir) eklenebilmesi için, herkesin eklediği içeriklerle uyumlu olmasını sağlamak için yapılması gereken birtakım prosedürler var. İşlem, her blok için aşağı yukarı 10 dakika vakitr (Bitcoin Blockchain için).

Mesela 1 BTC gönderdiğinizde, başka prosedürlerin arasında sizin prosedürünüz de; gönderen, alıcı, tutar ve prosedür ücreti ile ilgili bilgi içerir.

Bir dakika, prosedür ücreti (fee) mi?
Evet, ek bir ücret var.

Madencileri, olası olan en hızlıca prosedürünüzi bir bloğa dahil etmeye teşvik etmek için ödeme yapılabilirsiniz. Belirlenmiş bir fiyat yoktur ve prosesi süratlendirmak için ne kadar fee ödemek dilediğiniz tamamiyle size kalmış. Ücret ne kadar yüksekse, prosedürünüz de o kadar süratli onaylanacak ve gerçekleşecektir.

Herhangi bir anda, geçerli sayfada kaydedilebilecek birkaç prosedür var.

Madenciler, başka bir söyleyişle Blockchain ağında çalışan bilgisayarlar, sahip olunan prosedürlerden hangilerinin geçerli bloğa dahil edileceğine karar vermek mecburiyetindedır. Onların karar vermesine yardımcı olmak için, hangi prosedürlerin en çok getiri sağladığına bakarlar – yani, en yüksek prosedür ücretine sahip prosedürlerin başkalarından daha evvel blokzincirine dahil edileceği manasına varidat.

Blok doldurmak için sizinkinden daha yüksek bir prosedür ücreti ödenmiş bir prosedür varsa, prosedürünüz sıraya girmek mecburiyetinde kalacaktır. Beklemek birkaç dakika ila birkaç saat arasında vakitbilir. Ve kimi zaman yoğunluğa göre günleri bile bulabilir. İşlem ücretlerinde ne kadar çok komisyon ödemesi yaparsanız, prosedürünüz o kadar acele işlenir.

Blockchain bu nedenden dolayı yavaştır ve herkesin kullanmaya başlaması için pahalıdır. Blockchain’in benimsenmesi demek, daha çok prosedür gerçekleşmesi demektir. Bu da, şu anki hale göre daha çok pahalılık ve daha yavaş bir sistem demektir. İşte bu sorune potansitel çözüm, Lighting Network’dür. (LN)

Peki Lighting Network Nedir?

LN’nin arkasındaki fİkir, bütün prosedürlerin Blockchain’e kaydedilmesi gerekmediğidir.

Düşünün, siz ve ben aramızda birkaç defa prosedür yapıyoruz. Böyle bir halde, Blockchain üstündeki prosedürleri kaydetmeden atlayıp zincirden çıkarabiliriz.

En yalın ifadeyle, nasıl çalıştığını şimdi göreceğiz – aramızda, ödeme kanalı olarak adlandırdığımız bir kanal açacağız ve bu kanalı Blockchain’e kaydedeceğiz. Şimdi, siz ve ben bu ödeme kanalı üstünden herhangi bir sayıda prosedür yapılabilir ve birkaç saat, gün, hafta ya da on seneler süresince bu ödeme kanalını açık olan tutabiliriz. Blockchain’e bir daha dokunacağımız vakit, kanalı kapamak istediğimiz vakit olacak. Kanal üstünden gerçekleşen prosedürler, yalnız ödeme kanalı kapandığında Blockchain’e yazılacak.

Lighting Network fikrinin esas kaynağı budur. Sık sık Blockchain’e dokunmayacaksınız ve bu sayede prosedürler ışık süratinda olacak. Anlatıldığı gibi, bütün vaka ödeme kanallarında gerçekleşecek ve ödeme kanalı kapanana kadar Blockzincirine herhangi bir veri girilmeyecek.

Bu Ödeme Kanalları Nelerdir?

İki bireyin eşit oranda para yatırdığı ve her birinin bunun dışında kilit koyduğu bir emanet kasası gibidir.

Ortak bir kutuya eşit oranda para yatırma eylemi, bir “Açılış İşlemi” biçiminde Blok Zincirinde kaydedilir ve artık İki birey arasında bir ödeme kanalı açık olan haldedır.

Böyle bir kutuya para yatırmanın arkasındaki fİkir, hiç kimsenin parayı ötekininki olmadan harcayamamasıdır. Bu kutudaki para daha sonraki birbirleri arasında prosedür gerçekleştirme için [kuvvet ].

Xan ve Yelena’nın her İkisininde ortak kutuya 10 BTC gönderdiğini düşünün. Ve şimdi Xan, Yelena’ya 2 BTC göndermek istiyorsa, bunu nasıl yapaacak?

Bunu gerçekleştirme için, ortak kutu içerisindeki Bitcoin’lerinin İkisi için bir sahiplik sözü Yelena’ya aktarılıyor. Bu taahhüt aktarımınden sonraki kutunun kilidi kaldırıldıysa, Xan ondan 8 BTC alabilir ve Yelena 12 BTC talep edebilir.

Fakat kutuyu açmazlar, zira aralarında prosedür yapmaya devam etmek istiyorlar. İşte bu da planlamanin güzelliği.

Şimdi ertesi gün Yelena, Xan’a 1 BTC göndermek mecburiyetindeysa, benzer şeyi yapacaktı – Bitcoin’lerinden biri için sahiplik sözü bu sefer Xan’a [1kuvvet ]dilecek. Bu İki prosedürden sonraki kutu açılırsa, Xan 9 BTC talep edebilir ve Yelena 11 BTC alabilir.

Zincir dışı prosedürlerin nasıl göründüğünü hayal etmek için şunu göz önünde bulundurun:

Özetleyecek olursak, ödeme kanalı, bir oran para bir araya getirmenin ve sonrasında biriktirilen biçimde toplanmış paranın sahiplenme vaadinin aktarımının bir kombinasyonundan diğer bişi değildir. Xan veya Yelena kanallarını kapamak isterse bunu yapılabilirler.

Bir kanalı kapamak, kolayca kutuyu açıp içerideki parayı alabilmek demek olur. Kutunun açılması Blockchain’de gerçekleşir ve kutudan ne kadar çıktığı ve hangi adrese ait bulunduğu edebiyete kadar kaydedilir.

Ödeme kanalları bu tür işliyor. Ama bu onların gerçek potansiyelini tariflamaya yetmiyor. İki veya daha çok ödeme kanallı bir ağ meydana getirmek için beraber çalıştıklarında, gerçek kuvvet açığa çıkar. Lighting Network

Anlismim, gerçekte nasıl işliyor?

Lighting Network, Bitcoin’lerin mülkiyet sayısal değerini Bitcoin’lerin sahiplenme vaadine kaydırarak çalışır.

Bu vardiya çok kocamantür. Bunu kavramak için de bir misal kullanacağız. Xan, Yelena ve Zeke olmak suretiyle üç birey bulunduğunu düşünün; bu sayede Xan ile Yelena arasında bir ödeme kanalı açılıyor ve Yelena ile Zeke arasında diğer bir kanal açılıyor. Xan ve Zeke’nin aralarında herhangi bir ödeme kanalı olmadığını unutmamalısınız.

Böyle bir halde, Xan 2 BTC’yi Zeke’ye aktarmak istiyorsa, bunu gerçekleştirme için Yelena ve Zeke arasındaki ödeme kanalını kullanabilir.

Xan, Yelena’dan Yelena-Zeke ödeme kanalında Zeke’ye 2 BTC sözü vermesini ister ve sonraki Yelena’ya Xan-Yelena kanalında 2 BTC ile karşılık sunar.

Bu gibi ödeme kanalları ağıyla, zincirin bant genişliğini boşaltmak için zincirden çıkarılmak üzere Blockchain’den fazlaca kocaman oranda prosedür kesilebilir. Ödeme kanalları kullanılarak, milyonlarca prosedür gerçekleşebilir ve bu da kocaman işlme ücretlerinden ve aktarma gerçekleşene kadar geçtiğimiz vakitten kocaman tasarruf ettirir.

Coinler Ve Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir