Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

“Bir Bitcoin nasıl çıkartılır? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin mining nedir? Ben de Bitcoin madenciliği yapılabilir miyim?” Bu sorular, Bitcoin’in geçen senelerde yaşadığı kocaman çıkış ile daha fazla sorulmaya başlandı. Aslında herkesin söylemeye çalıştığı şey şu; “Bitcoin madenciliği yaparak ben de varlıklı olmak istiyorum, ancak nereden başlayacağımı bilemiyorum…”

Ancak işin aslı şu ki, gerçekten fazlaca istisnai bir halde değilseniz. Büyük ihtimalle siz de Bitcoin madenciliği gerçekleştirme için hayli geç kaldınız. Bunun [yirmibeş9] bu tür bulunduğu içeriğine değinmeden evvel, kısaca Bitcoin madenciliği nedir, bunu bir ele alabilmekta [yirmibeş6] var.

Bitcoin Madenciliği – Dijital saman yığınında dijital iğne aramak…

Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden fazlaca mühim bulunduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Çünkü Bitcoin’i bu kadar mühim bir teknoloji ve kocaman bir icat yapan şeyin kilit noktalarından biri Proof-of-Work olarak tanınan konsept. Bu yazıda ise bu mevzuya kabaca değinip işin yöntem [yirmibeş5]na çok da baş yormak istemeyen okurlarımızın akıl sağlığını koruyacağım, en azından henüz..

Konuya girmeden evvel çok kısa olarak ilgi çekmek istediğim bişi var: Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir oran Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek hedefi değil. Bitcoin madencileri bunun yanı sıra Blockchain denen ve tekrar BTC’yi BTC yapan özelliklerden birisi olan ve merkezi olmama özelliğini sunan (decentralized) hesap defterini de tutmaya yarıyor, bunun [yirmibeş9] bu tür bulunduğu ve ne işe yaradığı da tekrar diğer bir metnin hususu olsun. Henüz yalnızca madencilik kavramını “Bitcoin bulmak/çıkartmak/basmak” olarak düşünelim…

Bitcoin madenciliği, gerçekte çok özet olarak anlatmak lazım olursa, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı özellikli yapan şey ise, bulunmasının son derece zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması.

Bitcoin Madenciliği

Zor bulunmasının ve zorlaşmasının nedeni ise talih yapıti değil. Bunun nedeni Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto doğrulusunda ayarlanmış bir emniyet [yirmibeş0]i olması. Bu emniyet [yirmibeş0]i, (yani bulunmasının zor olması) herkes başsına göre “Bitcoin basma” prosedürünü gerçekleştiremesin (ve/ya da Blockchain’i manipüle edemesin…) diye var.

Aslında madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir talih oyunu veya yukarıyada yazdığım gibi, sayılardan meydana gelen bir saman yığınında, tekrar sayılardan meydana gelen bir iğne aratmak gibi düşünün.

Burada her bir yaptığınız arama atılımını de, prosedürcü kuvvetinüzle doğru miktartılı bulunduğunu varsayın. Bu halde bu işe ne kadar çok prosedürcü kuvveti yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Bu arada, söz hususu dijital saman yığınının devasa, iğnenin de minik bulunduğunu hayal etmeniz [yirmibeş4] kavramanıza yardım edecektir. Ve “samanlığın bir köşesinden aramaya başlamak” ve buna aynı biçimlerde optimizasyon teknikleri kullanarak prosedürünüzi kısaltmak/talihinızı [1yirmibeş] olası değil. Bu azıcık fena bir misal olacak ama, iğnenin devamlı ve herhangi olarak konum değiştirdiğini düşünün.

Mining için sarfedilen bir diğer benzetme ise bilgisayarınıza kura çektirmek. Teknik olarak daha doğru olsa da, akla “talihli olanın kazanacağı” bir sistem getirdiği için ben bunu tercih etmedim. Çok çok taliha dayalı olmamasının nedeni ise, kura çekilen havuzun çok kocaman olması ki, yalnızca ve yalnızca kura çekimi işine yüklü oranda emek (prosedürcü kuvveti) yatıranların bu sözde “çekilişi” devamlı kazanacağı gerçeği.

Bitcoin Madenciliği

Şu anki halde (BTC protokolünün bugünkü için tespit ettiği zorluk ve mükafat ordanında), bu iğneyi bulan (yani “çekilişi kazanan”) madenci yirmibeş BTC mükafat kazanıyordu. Bu rakam Bitcoin’in ilk dönemlerinde 50BTC idi ve git gide azalıyor [bir ileri mükafat aşaması bu sene gerçekleşti ve mükafat 12,5BTC’ye düşmüş oldu].
Buraya kadar sıkılmadan geldiyseniz, en azından Bitcoin madenciliği/kazıcılığı ile ilgili bir oran fikriniz oldu demektir. Ama özet geçmek lazım olursa; madencilik zor ve çok oranda prosedürcü kuvveti gerektiriyor, zorluğu giderek artıyor, bu olurken de mükafat oranı azalıyor.

Bitcoin Madenciliğinin Kısa Tarihçesi

Bitcoin madenciliğinin ilk günden başlayarak devamlı zorlaştığını belirtmiştik. Bunun nedeni geçen günyanın dört bir yönündeki rakamları git gide çoğalan bireylerin, bu işe git gide daha çok prosedürcü kuvveti yatırmaya başlaması. Sistem bu tarafta, pazara hızlıca birden fazla Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak ve 10 dakikada 1 block süratini koruyabilmek için, kendi içerisinde kendiliğinden zorluk civarını ayarlıyor.

CPU Mining nedir? İşlemci madenciliği ile ilgili:

Bitcoin’in ilk günlerinde, herhangi bir bilgisayar ile madencilik gerçekleştirme olasıdü (hala olası kuşkusuz, ancak parasal olarak hiç kazançlı değil zira meydaan getirdiği maliyeti, varidatinden fazlaca daha çok). Hatta resmi Bitcoin istemcii diyebileceğimiz Bitcoin-QT kendinden mininge açık olan bir biçimde kullanıcıya sunuluyordu.

CPU mining diye tanımladığımız şey, sarfedilen bilgisayarın CPU, yani bilgisayarın merkezi prosedür biriminin kuvvetinden [yirmibeş6]lanarak yukarıyada bahsetmiş olduğumuz matematiksel prosedürleri bilgisayara yaptnehir ve sonuçta Bitcoin elde etmekti.

Ancak kısa vakit sonraki hem Bitcoin ile ilgili daha çok birey bilgili oldu ve mining akımına kapıldı, bu da networkün toplam prosedür süratini artırarak zorluk civarını yukarıyalara taşıdı. Ancak CPU madenciliği devrinin sonunun gelmesi yalnızca bununla olmadı. Buna [yirmibeş8] olan diğer bir etken daha var o da GPU madenciliği

GPU Mining nedir? Ekran kartı madenciliği ile ilgili:

Ekran kartları, Bitcoin (ve birtakım başka coin’lerin) madenciliğinin uygulanabilmesi için lüzumlu olan matematiksel sorunları çözüme ulaştırmakte, prosedürcülerden (CPU) daha verimlidirler. Bunun nedeni de GPU’ların (Graphics Processing Unit), yani ekran kartlarının bulundurduğu prosedürcülerin, floating point hesaplamalarında daha verimli olmaları ve Bitcoin çıkartmak için lüzumlu olan prosedürlerin, yoğun olarak bu hesaplamaları kullanmaları.

Bunu, yani [yirmibeş9] GPU ‘ların CPU’lara göre madencilik prosedüründe daha efektif olduklarını mevzuya hakim olmayanların da anlayacağı bir benzetmeyle tanım etmek lazım olursa; “GPU’lar güçlü ve süratli maden işçileriyse, CPU’lar daha kalifiye, beyaz yakalı işçiler. CPU’lar belki daha eğitimli ve bilgi sahibi, ama madencilik için GPU’lar çok daha efektif.” biçiminde kısacasıyebiliriz.

Her neyse, kısacası; GPU’ların yani ekran kartlarının böyle prosedürlerde çok daha süratli ve verimli çalıştıkları verisinin geniş kitlelere yayılmasından sonraki, ki bu hemen hemen CPU madenciliğinin (Bitcoin difficulty’nin artmış olduğundan dolayı) verimliliğinin azaldığı günlere tekabül ediyor, insanlar devasa GPU mining rig’leri (madencilik için toplanan özel bilgisayarlar) kurmaya başladılar. Pek çok ekran kartının bir bilgisayara bağlı olarak ve/ya da [yirmibeş] bilgisayarın GPU kuvvetinün bir havuz oluşturulup toplanmasıyla yapılan bu rigler ile, GPU minerlar altın günlerini yaşadılar. Bu [yirmibeş7] hemen hemen 2010 sonucundan – 2013 başına kadar çok karlı bir biçimde sürdü diyebiliriz. En azından geniş kitleler için…

Bugünküde ise Bitcoin madenciliği bundan sonra yalnızca ASIC’ler karlılık elde edilebilecek zorluk standardına ulaştı.

ASIC Mining – Uygulamaya özgü bütünleşik dönem madenciliği ile ilgili:

ASIC miner nedir sorusu aklınızı kurcalıyorsa, yukarıyadaki maden işçisi [1yirmibeş]den yola çıkarak, bir ASIC miner aygıtı için şunu söyleyebiliriz; doğduğu günden itibaren yalnızca madencilik için, hem de yalnızca özel bir maddenin (coin’in) madenciliği yetiştirilmiş, bu yönde eksperleşmış bir işçi düşünün.

ASIC’ler (applbuluşion-specific integrated circuit) yani Türkçesiyle programa özgü bütünleşik dönemler, yalnızca konumune getirmeleri beklenilen vazifeler için özel olarak üretilmiş prosedürcüler (ve ek olarak kuvvet kaynağı, casing vb. minimal donanımdan meydana gelen aygıtlar) olarak düşünülebilir ve söz hususu prosedürü yapmakte başka bütün prosedürcü çeşitlerinden hem daha süratli hatta daha verimli çalışmaktadırlar (bilhassa de ısı ve enerji kullanımı yönünden).

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin mining için özel olarak üretilmiş ASIC aygıtlar, 2013 senesi başından(yoğun olarak nisan-mayıs’tan) itibaren kullanıcıları ile buluşmaya başladı ve Bitcoin madenciliği, geri döndürülemez olarak değişti. GPU mining, CPU mining’e göre ne kadar süratli ve üstünlüklıysa, benzer şeyi ASIC – GPU arasındaki fark için de söyleyebiliriz. Bu sebepten GPU ve CPU minerlar bundan sonra işe yaramaz duruma geldiler ve devir ASIC aygıtlarının devri oldu. (Gerçi CPU ve/ya da GPU mining yaptığınız aygıtları altcoin’leri mine etmek için hala kullanabilmeniz mümkün, kimisinde daha karlı, kimisinde daha düşük karlı olarak…).

ASIC aygıtların dezüstünlüğü, ise özel coin’lerin madenciliği dışında bir iş için kullanılamamaları. Bu yüzden dolayı, bir ASIC miner, bir coin için karlı olma civarını geride bırakıyorsa, o aygıtı çalıştnehir kazanç değil yalnızca elektrik masrafı, yani zarar olarak geri dönüyor.

Coinler Ve Haberler, Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir