Bitcoin Mining Nedir? Madencilik Nasıl Çalışır?

Merhabalar dostlar, bu yazıda “Bitcoin Mining Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır, Bitcoin Madencileri kimlerdir?” sorularına açık olanlık getirmeye çalışıyorum. Umarım yardım edebilirim…

Bitcoin, finans [yirmibeş] paradan bir ileri en kocaman şey olabilir, yalnız çoğu insanın bitcoin’in nasıl çalıştığını manayası azıcık zor olabilir. Tabhemen bir ton matematiksel prosedür ve sayı söz hususudur, normalde çoğu insan için matematik başlı başına manayası zor bişi olabiliyor. Zira Bitcoin madenciliği kavramı bu ekodüzenin en komplike seksiyonlerinden bir tanesidir, yalnız başarı için en kritik şey de budur, madencilik yapmasak bile Kriptopara bölümünde etkin olabilmenin sırrı düzenin nasıl çalıştığını bilmekte diyebiliriz. Bitcoin ile normal para arasındaki en kocaman fark, bitcoinin merkezileştirilmemiş olması. Yani hiç bir merkezinin olmaması.

Peki buna göre;
– Bitcoin’i tertipleyen bir merkezi hükümet yoksa, prosedürlerin doğru bulunduğunu nasıl bilebiliriz.
– A isimli bireyin B isimli şahsa 1 bitcoin gönderdiğini nasıl bilebiliriz?

Cevap, madenciliktir.

Bitcoin Mining Nedir?

Bazı yönleriyle Bitcoin madenciliği, mantıken Altın madenciliği gibidir.
Dşayetli metaller, madenler gibi, sadece sınırlı bir oranı bulunmaktadır (sadece 21 milyon bitcoin) ve vakit geçtikçe zorluk civarı artar, bunun yanında bitcoin bloğu bulmak gittikçe zorlaşır. Her blok varolduğunda onay bekleyen prosedürler onaylanır, bu prosedürlerin onaylanması için harcanan çaba bloğu bulmaktır bunun yanı sıra. Sistem de bu çabanın karşılığı olarak tespit edilen her bloktan, çalışan madencilere çalıştıkları miktarda pay sunar. Bitcoin 2008 senesinde ilk çıktığı günlerde bilgisayarınızın cpu/gpu donanımı ile günde 50-100 Bitcoin toplayabiliyordunuz. Tabii o günlerde bitcoin çok değersizdi. 10.000 Bitcoin ile alınan bir pizza vardı. Milyon Dolarlık Pizza olarak Kriptopara geyikleri arasında baş köşededir…

Peki Madencilik Nasıl Çalışıyor?

Bitcoin madenciliği için bir bilgisayar ve özel bir uygulama gerekmektedir. Madenciler, komplike matematik sorunlarıni çözüme ulaştırmak için ve başka madencilerle rekabet etmek için bu programı ve birçok bilgisayar kaynağını kullanacaklardır. On dakikada bir, şifreleme karması fonksiyonlarını kullanarak en son prosedür verisine sahip bir bloğu çözmeye çalışacaklar.

Hash İşlevleri Nedir?

Bir şifreleme karması fonksiyonu, bir anahtar olmadan tek yönlü bir şifrelemedir. Bir girdi alır ve görünüşte rasgele ama sabit uzunlukta bir karma değer döndürür.

Mesela, Hareketli Tipin SHA-yirmibeş6 Şifreleme Karması Algoritması’nı kullanırsanız:
Mesaj: Madencilik nasıl çalışır?
Hash Kıymeti: 46550fef 26f87ddd 5e15407f 45a0b8d2 9513291c 4e0f0acc 24a974de 907a1569

Orijinal girdinin bir harfini bile değiştirirseniz, tamamiyle değişik bir karma değer döndürülür. Bu rasgele karma, çıkışın ne olacağını ön görü etmeyi imkânsız kılar.

Bitcoin Hash Fonksiyonlarını Nasıl Kullanır?

Girişin neticesinu öngörmek nerdeyse imkânsız bulunduğu için, karma fonksiyonları iş ispatının ve geçerliliğinin kanıtlanması için kullanmak mümkün. Bitcoin madencileri, belirli bir hash sayısal değeri veren bir girdi bulmak için yarışıyorlar (başlanmata birden fazlaca sıfır olan bir sayı). Bu bulmacanın zorluğu ölçülebilir. Fakat, aldatılamazlar. Bunun sebebi, körü körüne öngörmekten daha iyi netice vermenin bir yolunun olmamasıdır.

Madenciliğin hedefi, amacı her ne olursa olsun daha düşük bir karma değer elde ettiklerie kadar bilgisayarınızı ön görü ettirmekmektir. Bunu ilk yapan birey sizseniz, o vakit bloğu aldınız (normalde bu milyonlarca ve milyarlarca bilgisayarı geçen günyanın dört bir beraberinden tah ön görü ederek alır). Bloğu kim kazanırsa, 12,5 bit coin mükafatını alacak. (en uzun blok zincirinin bir parçası durumuna geldiği prosese). Kazanan yöntem olarak bitcoin üretmez, yalnız blok zinciri algoritmasının kodlaması işi için yardımda varolduğundan dolayı madenci mükafatlendirilmesi ve bu sayede blok zincirinin devamlı doğruluğuna yardımcı olması için çalışılır.

Her blok, evvelki bloğun karması dahil olmak suretiyle, sırayla oluşturulur. Her blok, bir evvelki bloğun karmasını içerdiğinden, daha sonraki yaklaştığını ispatlar.

Bitcoin Madencileri Kimlerdir?

Başlangıçta, madenciler yalnızca şifreleme meraklılarıydı. Projeyle ilgilenenve blok zincirini doğruluğunu sağlamak için yedek parçalarını kullanarak bitcoin ile mükafatlendirilebilecek insanlar. Bitcoin sayısal değeri arttıkça, daha çok insan potansiyel bir iş olarak coin madenciliğini gördü. Donanıma yatırım yaparak yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile çok bitcoin üretmek ve kazanmak hedefiyle bitcoin madencileri, birtakım kocaman mining şirketleri durumuna geldiler.

Yukarıda da açıkladığım gibi, başlanmata basit kazandıran bitcoin madenciliği şu günlerde şirketlerin bulut madencilik sistemleri üstünde yoğunluk kazanmış halde. Çünkü bundan sonra tek başına bilgisayar donanımlarıyla bitcoin madenciliği gerçekleştirme ve blok bulmak imkânsız. Zorluk civarı gün geçtikçe arttığından dolayı daha fazla hash kuvvetine sahip özel bitcoin mining aygıtları üretiliyor bu aygıtların tükettiği elektrik ise hayli çok. Bahsettiğimiz mining aygıtlarını çokça alan şirketler, kişilere belirli hash kuvvet leri sağlıyorlar. Buna da clound mining (bulut madencilik) deniyor. Bulut madencilik hususunu ayrı bir başlıkta çeşitlica ele alacağız.

Yazı umarım bilgi verici olabilmiştir dostlar, diğer bir yazıda görüşmek üzere..

Coinler Ve Haberler, Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir