BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç düzenine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading prosedürü uygulanabilmesine imkân gerçekleştiren BitMEX, son günlerdeki en fazla rağbet gören kriptopara borsalarından biri durumuna gelmiştir. Bunun en mühim sebebi ise, platform üstündeki prosedür ve komisyon ücretlerinin aynı platformlara göre çok ideal olmasıdır. Bireyselleştirilmiş trade ara yüzü olması yardımıyla basit kullanım talihi, Bitmex’in başka bir üstünlüğüdür. BitMEX borsası içinde kriptoparalarının en bilindikleri olan Augur, Bitcoin, Dash, Ethereum, Ethereum Classic, Factom, Gnosis, Litecoin, Monero, Qtum, Ripple ve Zcash eşliğinde başka birtakım coinler ile de trade imkânı bulunuyor.

Sizlere bu yazımızda BitMEX borsasında margin trading’in nasıl uygulanacağını kısaca anlatmaya çalışacağız. Öncelik ile margin trade’in nolduğunu kısaca tariflayarak konumuza geçiş yapalım.

Margin Trading Nedir?

Margin trading yapılması normal yaşamdaborç alabilmek gibi değerlendirilebilecek bir prosedürdür. Bu prosedürü yapabilmek için sisteme bir margin yani teminat göstermeniz gereklidir. Gösterdiğiniz teminat ardından, platform doğrulusunda size koyduğunuz teminatın belli katına kadar prosedür yapmanıza izin verilmektedir.

Yapacağınız prosedürler, coinin yukarıya yönlü (long) veya aşağı yönlü (short) pozisyona doğru hareket edeceğine yönelik ön görüleriniz neticesinde meydana gelir. Mesela short pozisyon saptadıyseniz ve coin de aşağı yönlü hareket ederse, sizin kazancınız, başlanmata teminatınızın kaç katına kadar prosedür yaptığınıza bağlı olarak artacaktır. Aksi bir hal olursa yani, short pozisyon saptamanize karşın, coin artış gösterirse zararınız olacaktır.

Genellikle short pozisyondan misal vermemizin mühim bir sebebi de kriptopara pazarına ve margin trading prosedürüne dair sizlere mühim bir tüyo vermek içindir. Zira kriptoparalar yukarıya yönlü bir ivme gözler önüne serdiği gibi bazı zamanlar da aşağı yönlü harekete geçebilmektedir. Margin trading yardımıyla, kriptopara pazarı yükselirken kazanç sağlayabileceğiniz gibi düşüşleri doğru ön görü ve analiz edip, kriptoparalar yatırımcılara kaybettirirken de margin trading yardımıyla düşüş olurken bile kazanmanız [zevk].

BitMEX Borsasında Margin Trading

Sizlere BitMEX ve margin trading ile ilgili esas bulgular verdikten sonraki, bu platformda margin trading’in nasıl uygulanacağını anlatacağız.

Bitmex’de prosedür yapar iken ekrandan evvel, prosedür gerçekleştireceğiniz coin fiyatının ne yönlü davranacağını tahlil etmeniz lazım olur. Halizevkırdaki [1zevk]n artacağına yönelik fikirniz varsa Long pozisyon, aksi durumda short pozisyon almanız doğru bir hareket tipi olacaktır. Kâra geçebilmeniz için, coinin seçtiğiniz yönde hareket etmesi gerekecektir.

Yine coinin düşeceğinden hareketle bir misal verelim; Hali zevkırdaki X Coin [1zevk] 100$ olsun. Siz 95 $’a kadar düşeceğini düşünüyorsanız Limit Price alanına 95 $ [1zevk]ni girmeniz lazım olur. Ardından teminat ya da kontrat olarak göstermek dilediğiniz rakamı Quantity seksiyonuna yazmalısınız. Bunu da 200 $ girdiğinizi varsayalım. Bu [1zevk] girmenizi takiben Leverage’ı yani kaldıraç sayısınızın, kontratın kaç katı olacağını da kendiniz belirlersiniz. Mesela, kaldıraç sayısınızı 10x olarak saptadıyseniz maliyetiniz 200 / 10: 20 $ (Quantity / Leverage) olacak ve 10 katı prosedür yapabileceksiniz. Bu prosedürü Limit alanından yapmanız önerilmektedir. Çünkü, Market alanından gerçekleştireceğiniz prosedürlerde komisyon ücreti kesilmektedir.

Margin Trading Nedir?

Fiyat 95 $’a geldiği zaman sizin short pozisyon emriniz gerçekleşmiş saseneacaktır. Düşüş gerçekleştikçe teminat gözler önüne serdiğiniz oran kadar bitcoin varmış gibi kâr etmeye başlayacaksınız. Short pozisyonunuzu [zevk] vakit kapatabilir ve o ana kadar gerçekleşmiş kârın hesaplarınıza geçip gitmesini edinebilirsiniz. Karlarınızı Realised PNL, zararlarınızı ise Unrealized PNL aracılığı ile anlık olarak izlemeniz [zevk].

Kaldıraç belirlerken riski en az tutmak isteyenlerin yapması gereken, kaldıraç [1zevk]ni de düşük tutmaktır. BitMEX, birtakım ürünlerinde 100x’e kadar kaldıraç fırsatı sunmaktadır. Bu, 100 Bitcoin kontratını, yalnızca 1 Bitcoin ile satın alabileceğiniz manasına varidat. Fakat bu hususta çok ilgili olmakta yarar bulunmaktadır. Çünkü yüksek kaldıraç ile yüksek karlar geleceği kadar yüksek kayıp potansiyeli de [zevk].

BitMEX platformunda Margin trading prosedürleri başka prosedürlere nazaran daha risklidir. Bunun ilk nedeni, bu prosedürlerin pazara göre daha değişik hareketler sergileyebilmesidir. Bu sebeple yatırımcıların yanılabilmesi muhesastır. Diğer bir sebep ise insan psikolojisidir. Zira ufak kaldıraçlarla prosedür yaparak başlayan şahıslar, bir süre sonra kendisine itimatmeye ve daha yüksek kaldıraçlarla prosedür yapmaya başlar. Bu halde da riski daha da artacağından ciddi kayıplar yaşayabilir.

Bunlara ek olarak, BitMEX, Auto Deleveraging düzenini kullandığından enderen de olsa pazarda tasfiye edilen bir emrin konumune getirilememesi halinde, belli vakitler dahilinde, kârdaki kaldıraçlı pozisyonların düşebileceği manasına istikbaltir.

Coinler Ve Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir