Blockchain Limitleri

Her teknolojik devrimin kendi içerisinde sıkıntılı adımları bulunmaktadır. Kesinlikle ki blockchain de değildir.

Karışıklık

Blockchain teknolojisi görülmemiş bir literatür oluşturmuştur. Fakat kriptografiyi moda durumuna getirmiş olsa da, sektörün tamamiyle kendisine has bir jargonu bulunmaktadır.

Neyse ki bu sözcükleri kavramak için kullanabileceğimiz sözlükler oluşturulmaya çalışılıyor ve Koin Bülteni de şunlardan biri.

Ağ Genişliği

Blockchain teknolojileri – başka bütün dağıtılmış ağlar gibi – antifragile etmenlere karşı pek de aman aman sağlam değillerdir. Bağışıklık sistemi gibi çalıştığını söyleyebileceğimiz “Antifragile” olarak isimlendirilenetmenler, hücumya uğradıkları vakit karşılık sunar ve daha da kuvvet lenir.

Fakat bu, çok çok kullanıcı barındıran bir ağ gerektirir. Eğer bir blockchain genişçe dağıtılmış düğümlerden meydana gelen kuvvetli bir ağa sahip değilse, oradan hasat elde etmek daha zorlaşır.

Bu vakanın birtakım sahip olunan blockchain projeleri için yaşami bir tehlike arz edip etmediğine dair münakaşalar bulunmakta.

İşlem Ücretleri ve Ağ Hızı

Kuruluşunun ilk senelerinde oldukça az bir prosedür ücreti alıyor diye lanse edilen Bitcoin, henüzda hatırı sasenesir bir prosedür ücreti alıyor.

2016’nın sonlarından itibaren, saniyede sadece 7 prosedür yapabiliyor. Bu prosedürlerin adetsi aşağı yukarı 0.70₺ ücret kesiyor ve sadece 80 bitlik veri barındırmakabiliyor.

Bitcoin’in bir de politik olarak hesap kesilen bir yönü var. İşlemler için değil ancak bilgi depolama olarak. Buna ”kabartma” sıkıntısı deniyor ve genellikle insanlar doğrulusunda olumsuz karşılanır zira madencilerin bulguyu defalarca kez tekrardan prosedüresine ve kaydetmesine sebep olur.

İnsan Hatası

Eğer blockchain bir veritabanı olarak tüketilirsa, bu veritabanına işlenilen bulguların yüksek nitelikte olması gerekiyor. Blockchainde kimi zaman zararlı bulgular depimkanbiliyor bu yüzden hadiselerin en başında doğru bir biçimde kayıt altında tutulması gerekiyor. Böylece depimkann zararlı bulgular düzeltilebiliyor ve sisteme zarar vermiyor.

”Nasıl girerse öyle çıkar” dikonumek kısacasıyebiliriz. Blockchain Limitleri Bu hal odaklı veritabanlarında bulunduğu gibi, blockchain kayıt sistemlerinde de olabiliyor.

Önlenemez Emniyet Hataları

Bitcoin ve başka blockchainlerde bir adet kayda değer emniyet hatası bulunmaktadır: Eğer ağa hizmet etmek hedefiyle düğüm olarak sarfedilen bilgisayarların %50 sinden çoğu bir yalan söylerse; o yalan gerçek olur. Bu hale ”%51 hücumu” adı verilir. Bitcoin’i kurduğu vakit Satoshi Nakamoto bu hale değinmiştir.

Bu sebepten Bitcoin maden havuzları topluluk doğrulusunda yakından takip edilir ki kimse farkında olmadan bu tür bir ağ itibarı kazanmasın.

Politikalar

Blockchain protokolleri idare prototiplerini dijitalleştirme fırsatı sunmuş olduğu ve madenciler de işin özünde değişik bir teşvikli idare prototipi meydaan getirdiği için, değişik toplumsal sektörler arasında uyuşmazlıklar doğması için bolca fırsat meydana çıktı. Blockchain Limitleri.

Bu uyuşmazlıklar blockchain sektörünün mühim özelliklerindendir ve şunlara en net olarak bir blockchaini ”çatallama” sorunu esnasında rastlanılır. Bu ”çatallama” vakası, blockchain kullanıcıları arasında oy çokluğu sağlandığı takdirde bir blockchain protokolünü güncelleştirmeyi kapsar.

Bu münakaşalar çok çok yöntem bilgi kapsayabiliyor ve kimi zaman de son derece hararetli oluyorlar. Ama demokrasinin, fİkir birliğinin ve blockchain teknolojisinin elverişli bulunduğu idare tecrübeleri için yeni fırsatların meydaan getirdiği birliği sevenler için son derece bilgi verici olabiliyorlar.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir