Blockchain Neden Tercih Ediliyor?

Yıllar içerisinde blockchain teknolojisi çok çeşitli bir biçimde ele alındı ve incelemeler için milyonlarca dolar harcandı. Blockchain teknolojinin detaylı hallerde kullanıma ideal olup olmadığını görmek için çoğu test yapıldı.

Blockchain teknolojisi dijital geçen günyada kimliklendirme ve yetkilendirme gibi mevzular için yeni vasıtalar sunuyor ve bu mevzularda merkezi yöneticilere duyulan gereksinimi ortadan kaldırıyor. Bunun neticesinde, yeni dijital temaslerin kurulmasını sağlıyor. Blockchain Neden Tercih Ediliyor?

Yeni dijital temasleri emniyet altına aldığı ve tertiplediği için blockchain teknolojisi devrimi, internet prosedürlerinin belkemiği olarak gösterilmektedir.

Ama internetteki yeni prosedür katmanının belkemiği olarak gösterilmesine karşın kimi zaman blockchainler, özel şifrelenmiş anahtarlar ve kriptoparalar kullanıma ideal değillerdir.

Pek çok takım, insanlara blockchain, ana kopya ve client serversu veritabanı arasında seçim yapar iken yardımcı olmak için akış şemaları meydana getirdi.

Verinin Denetlenebilir Bir Geçmişe Sahip Olması

Fizİki mühürler ve özellikler yüzünden bir kağıtı taklit etmek zor olabilir. Bir şeyi taşa kazımak gibi, kağıda yazılmış belgelerin de belli bir kalıcılığı bulunmaktadır.

Ama şayet verinin derli toplu bir akış içerisinde bulunduğu, prosedürlerin devamlı durumda gerçekleştiği bir sistemde kayıt tutmak için kağıt en iyi deva olmayabilir. El ile veri kaydı gerçekleştirme insani limitlerle kısıtlanmaktadır.

Bu sebepten şayet veri ve verinin geçmişi, kurulmaya çalışan dijital temaslerde mühimyse; birçok yönün sisteme yeni girdiler yazmasına ve müşterilerin bu kayıtları denetim etmesine izin sunarak blockchain teknolojisi bu sorune bir çözüm sunmaktadır. Blockchain Neden Tercih Ediliyor?

Verilerin Merkezi Bir Otorite Tarafından Kontrolü

Kimliklendirme ve yetkilendirmelerin idaresinin üçüncü bireylerin elinde olması için birtakım nedenler bulunmaktadır. Bazı günlerde, şunları üçüncü bireylerin denetim etmesi gayet idealdur. Blockchain Neden Tercih Ediliyor? Eğer en mühim olan şey verinin saklılığıyse, ağa hiç bağlanmaya gerek bile kalmadan veriyi emniyet altına almanın yolları bulunmaktadır.

Ama şayet hesapları ve girişleri barındıran sahip olunan bilgi prosedür yapısı dijital kimliklerin korunumu için yeterli değilse, burada döneme blockchain teknolojisi girebilir.

Satoshi Nakomoto’nun “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” isimli yazısında yazdığı gibi: “Tüccarların, gerekenden çok bilgi almaya çalışan müşteriler [geçen gün] ilgili olmaları lazım olur. Dolandırıcılık yaşanması kaçınılmazdır.”

Özel anahtar şifrelemesi, dijital temasler kurmak için sarfedilen merkezi sistem ve çeşitli hesaplar gerektirmeden prosedürlere izin vermektedir. Eğer bu veri tabanı, ufak çaplı prosedürleri yapmak için milyonlarca dolar sermayeye gereksinim duyuyorsa; çözüm blockchain teknolojisi olabilir.

En Önemli Şey İşlemin Hızı Mıdır?

Eğer yüksek performanslı, milisaniyelik prosedürler aranıyorsa tradisyonelmerkezi sistemler kullanmak daha iyidir. Veri tabanı olarak blockchain kullanmak yavaştır ve veriyi depolamanın ve zincirdeki her bloğu kazmanın bir maliyeti bulunmaktadır. Geleneksel client server veri tabanına dayalı merkezi veri sistemleri kullanmak henüz için daha süratli ve daha uygun fiyatlıdur.

Kısaca, hala daha blockchain teknolojisinin potansiyelini tam anlamıyla bilmiyor olsak da şimdiye kadar blockchainin kullanım hedefi [geçen gün] kayıt sistemlerinin bir parçası olarak dijital temasleri yönetmek ve koruma altına alabilmek olmuştur.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir