Bulut Madencilik Nedir?

Bitcoin madenciliğine yatırım gerçekleştirme istiyor ancak kendi donanımınızı ayarlamanın zorluğuyla uğraşmak istemiyorsanız sizin için bir seçenek yol var. Kripto para kazanmak için bulut sistemlerini kullanabilmeniz mümkün.

Basite indirgemek lazım olursa bulut madenciliği, uzak veri merkezlerinden yönetilen ortak prosedür kuvvetinü kullanmak demektir. Bulut madenciliği gerçekleştirme için ihtiyaç duyduğunuz vasıtalar: Etkileşim hedefli kullanmak için bir ev bilgisayarı, tercihe bağlı ulusal Bitcoin cüzdanlarıdır. Bulut Madencilik Nedir? Daha çoksına gereksiniminiz yoktur.

Ancak yatırımcıların, bulut madencilik ile ilgili bişi satın almadan evvel bilmesi gereken birtakım tehlikeler bulunuyor.

Artıları

Bu nedenlerden ötürü bulut madencisi olmayı düşünebilirsiniz:

Daha sakin ve serin bir ev: Birden bire uğuldamaya başlayan fanlar olmayacak
Elektrik faturası
Elde kalan ekipman: Madencilik bundan sonra kâr getirmemeye başlarsa satmakla uğraşmanız gereken ekipman derdi olmayacak
Stok sorunları: Madencilik için ekran kartı arar iken bir teknoloji marketinden eliniz boş dönme olasılığınız olmayacak.

Eksileri

Bu nedenlerden ötürü bulut madencisi olmamayı düşünebilirsiniz

Dolandırıcılık riski

Şeffaf olmayan kazım prosesi
Daha az eğlence (şayet donanım inşa etmeyi seven biriyseniz)
Daha az kâr
İşinize gelmeyecek çalışma koşulları (sertifikasyonnız gereken koşullar)
Kontrollü ya da elastik olmamak
Bulut Madenciliği Çeşitleri
Genel olarak, henüzda üç tür bulut madenciliği çeşidi mevcuttur:

Konuk madencilik: Sistemden bir kazım makinesi kiralamak
Sanal misafir madencilik: Özel bir sanal server(VDS) meydana getirmek ve kendi kazma programını kurmak.

Kiralık hash kuvveti – Fiziksel ya da sanal olarak bir bilgisayarı bu işe adamak mecburiyetinde olmadan bir oran hash kuvveti kiralayın. (Bulut madencilik için sarfedilen açık olan ara en tanınmış teknik budur.)

Kârlılığın Belirlenmesi

Madencilikten ne kadar kâr edebileceğinizi ölçebileceğiniz birtakım siteler bulunuyor. Bu siteler gerçekte sizin donanım değişkenlerinize göre kazanabileceğiniz oranları göstermek için geliştirilmişlardır, bulut madenciliği değişkenlerinizi değil. Buna karşın masraflarınızı düzgün bir biçimde düşünürseniz bu hesaplayıcıları kullanabilmeniz mümkün. Örnek vermek lazım olursa, kârlılık hesaplayıcıları (The Genesis Block vb.) genellikle sizin elektrik maliyetinizi ve donanımınıza yaptığınız yatırım sayısını sorarlar. Yani, size an itibariyle devam eden masrafınız ve en başında donanım için yaptığınız masraf sorulur.

Bulut madenciliği halinde siz değil de sistem elektrik faturasını ödediği için madencilik masrafınızı elektrik masrafı alanına yazabilirsiniz.

Dönüştürme adımıysa maalesef bu kadar yalın değildir. Eğer donanımlı madencilik yapıyorsanız aylık masraflarınızı elektrik ücretinizi (örn. KWh başına düşen ₺) ünitenizin kuvvet kullanımıyle ve 0.744’lük bir dönüşüm etkeniyle (ay başına düşen saniyenin KWh başına düşen Joule seviyesi) çarpabilirsiniz.

Eğer ki bulut madenciliği yapıyorsanız tam tersini yapmanız lazım olur zira sistem sizden aylık bir ücret keser. Dolayısıyla maden hesaplamasını gerçekleştirme için saat başına düşen kilowatt masrafına denk istikbal bir masraf hesaplamanız gerekiyor. Bu, aylık çalışma masrafını yukarıyada bahsetmiş olduğumuz 0.744’lük dönüşüm etkenine bölerek yer alır.

Risk ve Ödül Karşılaştırması

Herhangi bir kriptopara madenciliği işine girerseniz rağmenıza tehlikeler çıkacaktır. Ama doğru [kuvvet ] yaparsanız kâr edersiniz. Test etmek için birkaç hesaplama yaparsanız birtakım bulut madencilik hizmetlerinin birkaç aylığına kârlı olacağını ancak Bitcoin’in zorluk civarı arttığı vakit dört ile altı ay içerisinde başlayan ve daha fazla zamancek kayıplar yaşayacağınızı görürsünüz. Bu sorunya tahmin edilenbir çözüm olarak kazandıklarınızı rekabet edebilecek civarda bir hashing seviyesi yakalamak için yatırabilirsiniz ancak bu çözümün hiçbir garantisi yoktur.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir