Coin Dolandırıcılığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bundan 2-3 yıl evvel bile kripto para geçen günyasıyla tanışanların yüzde 90’ı altcoin değil, Bitcoin trader’ıydı. Hem de yalnızca trade değil, kripto para ekodüzenini derinlemesine manayaya çalışan insanlardı bu dile getirdiğim yeni tanışanlar. Yani işin yalnızca para kazanma bölümünü değil, enine boyuna mantığını kavrayan, nasıl işlediğini hayli iyi bilen bir kitle..

Genellikle Bu yıl ülkemizde kripto para merakı patladı. Patladı patlamasına ancak pek de şuurlu bir kitlenin oluştuğunu şahsen söyleyemem. Biraz evvel dile getirdiğim şuurlu kitle doğrudanBitcoin ile tanışmış ve blockchain’e mining’e kökten dikkat duymuştu. Şuan bu sektörle tanışan bireylerin kocaman fazlalığı doğrudanaltcoinlerle tanışıyor. Yada altcoin madenciliğiyle. “Coin (kripto para) nedir?” Bilmezken yatırım gerçekleştirme ya da zorluk derecesini dahi bilmeden mining için rig kurmak küllüm zarardan diğer hiçbirşey değil. Uzun lafın kısası, işin özünü tam kavramadıktan sonraki, kripto para geçen günyası, yatırımınız için tam manasıyla mezarlık.

Vakaı kavramadan alacağınız pozisyonlar sonucunda çok çok zarar edebilirsiniz yada doğrudankısa yoldan coin dolandırıcılığı zincirlerine kanıp varınızı yoğunuzu bu neo-dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Kriptopara düynasında sıkça yaşanan dolandırıcılık hareketlerinin için istemsizce dahil olan bir kurban olabilirsiniz.

Sahte ICO’lar, yalnızca balina diye tabir ettiğimiz kocaman yatırımcıların cebini doldurmak için meydana çıkarılan pump/dump hedefli altcoinler, telegram vb üstünden ücretli altcoin p/d kümeleri ve daha sayabileceğimiz bir ton scam girişimine çok ilgi etmelisiniz. Hayali bulut madencilik şirketleri, ponzi şemaları vb. gibi de çoğu vaka sahip olunan. Hem de şu sıralar ucuz Bitcoin dikonumek yeni yatırımcılara BitcoinCash gönderen dolandırıcıların çıktığı da bilinmekte. Dikkatli olmakta yarar var…

2016, geçen yıl ağustos ayında en kocaman bitcoin borsası olan BitFinex hacklenmiş ve 60 Milyon Dolar sayısal değerinde Bitcoin çalınmıştı.
Yine geçtiğimiz yıl HashOcean isimli sözde bulut madencilik sistemi sahipleri bir anda milyonlarca dolarlık bitcoinlerle beraber ortadan kaybolmuştu. Sadece Türkiye’den bile milyon liraları bulan kayıplar vardı.
Bu sene CoinSpace isimli bir altcoin çıkacağı tkatiyenğı üstüne düzmece bir ICO ile yapılan dolandırıcılık şeması. Türkiyeden de çoğu bireyin paralarını kaptırdığı vakada da milyonlarca dolar çalındı.
ve daha saymadığımız büyük küçük yüzlerce, binlerce dolandırıcılık vakası bulunmakta. Dikkatli davranmazsanız siz de biçimde yatırımınızı bu tarz coin dolandırıcılığı sistemlerine kaptırabilirsiniz.

Peki Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güven vermeyen, bilinmedik exchange ve mining sitelerinden prosedür gerçeklştirmeyin.
Bütün kullanıcı hesabınızda 2FA (2 Adımlı Doğrulama) kullanın.
Platformlarda Trade yapmadığınız bakiyenizi kendi coin adresinize iletin.
Çok kısa vakitte çok kocaman kazançlar vaad eden network sistemlere itibar etmeyin.
Risk Bölümlendirme (Yatırımınızı tek alana değil, çok sayıda alana yayın.)
Bilgisayarınızı [geçen gün] güncelleyin ve [geçen gün] tedbirlerinde hassas davranın.
Ülkemizde bu yıl aslında bir kriptopara furyası başlamış bulunmakta ve artık da artarak devam edecektir dostlar. Bu sebeple, pazarda yeni ve tecrübesiz olan bütün kullanıcıları bilgilendirmek hedefiyle bu yazıyı ele aldım. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Coinler Ve Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir