Electrum Cüzdan ve Bilinmesi Gerekenler

Electrum hafif siklet bir bitcoin cüzdanıdır. Daha az kaynak kullanarak, sürat ve yalınliğe ehemmiyet sunar. Bitcoin düzeneğinin en karışık kısımlarını yönetim eden yüksek performanslı serverları kullanır ve cüzdanınızı saklı bir şifreyle kurtarmanızı sağlar. Electrum başlar başlamaz eş zamanlılze olur. Bitcoin çekirdeği gibi %100 emniyet dayanıklıaz. Bitcoin çekirdeği ile karşılaştıracak olursak;

1-Paranız Üstünde Kontrol: İki cüzdan da bitcoinleriniz üstünde size tam denetim sunar. Bu demektir ki üçüncü şahıslar bakiyenizi donduramaz yada kullanamaz. Yinede cüzdanınızın güvenilirğinden ve yed[1yirmibeş]sinden siz mesulsunuzdur.

2-Onaylama: Bitcoin çekirdeği Bitcoin ağında [1yirmibeş] transferi ve sertifikasyonsı yapabilmektedir. Ödemelerin onayı için üçüncü bir partiye itimatmeniz gerekmez. Tam düğümler en yüksek emniyet civarını sağlar ve ağın korunması için gerekmektedir. Bununla beraber, daha çok trafik boşluğuna (20GB’nin üstünde) gereksinim duyar ve daha uzun bir eşzamanlılık (senkronizasyon) zamanı gerektirir. Electrum ise SPV ve bir listeden herhangi serverlar kullanmaktadır. Ödemelerin onaylanmasında üçüncü sınıflere oldukça az bir itimat gereklidir. Bununla beraber bir tam düğüm kadar güvenilir değildir.

3-Şeffaflık: Bitcoin çekirdeği açık olan-kaynaktır ve belirleyici bir biçimde yapılmıştır. Dünyadaki herhangi bir geliştirici kodu denetleyebilir ve programın herhangi bir sır saklamadığına emin olabilir. Electrum geliştiricileri clientnin kaynak kodunu paylaşmıştır. Dünyadaki herhangi bir geliştirici kodu denetleyebilir. Bununla beraber nihai programı güncellerken yada yüklerken Bitcoin çekirdeği gibi belirleyici bir biçimde yapılmadığından bu cüzdanın geliştiricilerine itimatmeniz gereklidir.

4-Savunma: İki cüzdan da casus programlara karşı savunmasızdır. Bilgisayarınızı güvenilir duruma getirmek, kuvvetli bir şifre kullanmak, bakiyenizin fazlasını soğuk depoya taşımak yada çift-etken sertifikasyonyı aktifleştirmek bitcoinlerinizin çalınmasını daha da zorlaştırabilir.

5-Gizlilik: Bitcoin anonim olmamakla beraber İki cüzdan da adresleri dönüştürerek ödemelerinizin ve bakiyenizin takip edilebilmesini güçleştirir . Yinede her ödeme isteğinizde yeni bir Bitcoin adresi kullanmanız tavsite edilir. Bitcoin çekirdeği ödeme alırken yada gönderirken ağdaki clientlere bilgi sunumu yapmaz.Electrum ise bütün ödemelerinizle temaslendirilebilir ve IP adresinize giriş yapabilen merkezi serverlar kullanmaktadır.

SEED (TOHUM) NEDİR?

Tohum sizin özel anahtarlarınızı [yirmibeş] için sarfedilen herhangi bir bütünceciktir. Bu bütünce yan yana geldiği zaman hiç bir mana ifade etmeyen sözcüklerden meydana gelir. Örneğin;”veli salça sercimri kale yeşil tabak çimen ahlat mercimek efendim “. Bu bütünceleri cüzdanınızı kurtarmak için kullanacağınız için bir konumde saklamanız gereklidir. QR kod biçiminde, hafıza kartında veya bir kağıda yazılı olarak gizleyebilirsiniz.

TOHUM NE KADAR GÜVENLİDİR?

Electrum doğrulusunda yapılan bütünceler 2^128 bit entropiye sahiptir. Yani bitcoin özel anahtarları ile aynı derecede emniyet sağlar.

ELECTRUM’DA BİR ADRESİ DONDURMAK NE ANLAMA GELİR?

Bir adresi dondurduğunuz da, o adres içerisinde olan bitcoinler gönderilemez. Eğer dondurulmamış adreslerinizde bitcoin yoksa gönderim yapamazsınız.

NE TÜR ŞİFRELEME KULLANILIYOR?

Electrum tohum ve özel anahtarlarınızı şifrelemek için AES-yirmibeş6-CBC kullanır.

CÜZDANIM NİÇİN ŞİFREMİ GİRMEDEN AÇILIYOR?

Bütün cüzdan dosyalarınız değil yalnızca tohum ve özel anahtarlarınız şifrelenir.

DİĞER BİTCOİN İSTEMCİLERİNDEN ADRES İTHAL EDEBİLİRMİYİM? (IMPORT)

Electrum 2.0’da, tohum ile oluşturulmuş bir cüzdana adres ithal edemezsiniz. Bunun için tohumsuz özel bir cüzdan oluşturmanız lazım olur. Eğer sadece izlenebilir bir cüzdan [yirmibeş] istiyorsanız (file=>New/restore) şeçip bir cüzdan ismi belirleyin ve “Restore or import a wallet” şeçeneğini işaretlekonumek çıkan kutucuğa özel anahtarlar veya bitcoin adres listelerini girebilirsiniz.

ÇOKLU ÖDEME YAPABİLİRMİYİM?

Birden çok gönderiyi tek bir [1yirmibeş] içinde yapılabilirsiniz. Kutucuğa adres;oran aratarak çoklu gönderim yapılabilirsiniz.

Amount(oran) evresinde göndereceğiniz toplam oran yazar. Hem de bu zamanyüzü kullanarak CSV dosyası(virgül ile ayrılmış bilgiler) ithal edebilirsiniz.
Tools=>Create Transaction=> From CSV

ELECTRUM İLE RAW TRANSACTION(HAM İŞLEM) OLUŞTURABİLİRMİYİZ?

Ham [1yirmibeş] kullanıcıların özel [1yirmibeş]ler oluşturmasına ve şunların yayınlanmasının geciktirilmesine imkan sağlar. İleri civarda kullanıcı değilseniz bu bölgede gerçekleştireceğiniz bir hata bitcoinlerinizi kaybetmenize neden olabilir.

NASIL ADRES OLUŞTURURUM?

Electrum kullanmanız için size kendiliğinden adres oluşturacaktır. Eğer kendiniz yeni bir adres [yirmibeş] dilerseniz konsola;” wallet.create_new_address() ” yazın. Bu komut 1 adres üretecektir. Birden çok adres üretmek dilerseniz(örneğin 50) konsola;
” for x in range(0, 50):
print wallet.create_new_address() ” yazın.

ELECTRUM SOĞUK CÜZDANLARI DESTEKLİYOR MU?

Evet destek veriyor. Soğuk cüzdan [yirmibeş] için;

– İnternete bağlı olmayan bir makinede bir cüzdan oluşturun(file=>new)
– Çevrimiçi makinanızda Electrum’u açın.
-Cüzdanı meydana getirdiktan sonraki (wallet=>master public keys) seçin. – (file=>New/restore) şeçip bir cüzdan ismi
-Ardındanbu key’i online makinanıza taşıyın.
-belirleyin ve “Restore or import a wallet” sekmesini seçin.

Kutu içerisine Master Public Key’i yapıştırın. Bu biçimde cüzdanınızın yalnızca izlenebilir. İşleminiz bittiğinde soğuk cüzdanınızın bütün [1yirmibeş] geçmişini görebilirsiniz.

İMZASIZ BİR İŞLEM OLUŞTURMAK

Sadece izlenebilir cüzdanınızın gönderme seksiyonuna gelerek [1yirmibeş] bulgularınızi girin ve
Bu pencerede “save” butonuna basarak prosedürü bilgisayarda bir konume kaydedin.
Pencereyi, “Create unsigned transaction” butonunu seçin.
Açılan bilgilendirme penceresine devam et deyin. Kapatın ve kayıt ettiğiniz bu prosedürü soğuk cüzdanınızın bulunduğu offline makineye yükleyin.

İMZASIZ İŞLEMİ İMZALAMAK

Soğuk cüzdanınızda menüden (Tools -> Load transaction -> From file) seçin ve daha oluşturmuş bulunduğunuz imzasız [1yirmibeş] dosyasını şeçin.

“Sign” butonuna basın. Bunu yaptığınızda [1yirmibeş] kimliğiniz gözükecektir. Kaydet butonuna basıp bu [1yirmibeş] dosyasını bilgisayarınıza kaydedip bir biçimde çevrimiçi cüzdanınızın bulunduğu makineye yükleyin.

İŞLEMİNİZİ AĞDA YAYINLAMAK

Çevrim içi cüzdanınızdan (Tools -> Load transaction -> From File ) seçin ve bir evvelki ismimda imzaladığınız [1yirmibeş] dosyasını seçin. Açılan pencerede “broadcast” (yayınla) butonuna tıklayın. Böylece prosedürünüz bütün bitcoin ağında yayınlanmış olacaktır.

Coinler Ve Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir