Hashing Nedir?

Blockchain’in itimatirliği ve tümlüğü, çift harcamaların kabul edildiği ya da kayıt altına alındığı herhangi bir hileli veri ya da prosedür talihi olmamasından sebeplenmektedir. Blockchain teknolojisinin arkasında yatan itimat edilirliğin en mühim parçası ise “Hashing” prosedürüdir.

Hashing, herhangi bir uzunluktaki bir girdiyi alarak onu bir dizi matematik algoritma ile şifreli bir çıktı durumuna dönüştürme prosedürüne verilen isimdir. Mesela Bitcoin, SHA-yirmibeş6 adlı bir algoritma kullanıyor.

Hashing ile Veri Güvenliğini Sağlama

Hashing yardımıyla bilgilerin güvenilirği mühim ölçüde arttırılabilir. Hash’e bakarak bilgileri çözmeye çalışan bir birey, şifrelenmiş bilginin uzunluğunu bile çözemeyecektir. Kriptografik bir hash işlevinin kayda değer olması için birkaç mühim özelliğe sahip olması lazım olur. Bu özellikler;

Farklı girdiler ile benzer hash sayısal değeri elde edilmemeli:
Bu özellik çok önemli. Eğer değişik girdiler ile benzer hash sayısal değerini üretebiliyor olsaydık, kayıtların gerçekliğini takip edebilmek [yirmibeş] olurdu.

Aynı girdi her vakit benzer hash sayısal değerini üretecektir:
Bu özellik tıpkı bir evvelki özelliğe aynı biçimde çok önemli.

Girilen herhangi bir girdi için çabucak hash sayısal değeri üretilmeli:
Sistem, verimli bir biçimde çalışmalı ve değer vermeli.

Hash sayısal değerine bakarak girdiyi tespit etmek [yirmibeş] olmalı:
Bu özellik bilgilerin güvenliğinin sağlanması için en mühim özelliklerden biri.

Girdide meydana gelen en küçük bir farklılık bile hash sayısal değerini tamamiyle değiştirmeli:
Bu özellik bunun yanı sıra çok önemli bir emniyet sorunu. En küçük bir farklılık ile yalnızca ufak bir değişim oluşuyorsa, girdinin nolduğunu çözüme ulaştırmak son derece [1yirmibeş] olacaktır. Ancak hashing algoritması ne kadar iyi ve komplike olursa, girdiyi değiştirmenin tesiri de o kadar kocaman olacaktır. Böylece en küçük bir farklılıkte bile hash tamamiyle değişecektir.

Hashing, bilgilerin amaçlanan alıcı doğrulusunda görülmeden evvel kurcalanmadığını söyleyerek emniyet altına alır. Dolayısıyla titiz bulgular sahibi olan bir dosyayı indirdiyseniz bunu bir hashing algoritması ile çalıştırabilir, bu bilgilerin hash değerlerini hesaplayabilir ve bilgileri size gönderen birey doğrulusunda gösterilenler ile karşılaştırabilirsiniz. Eğer hash değerleri eşleşir ise dosyanın alınmadan evvel değiştirilmediğinden emin olabilirsiniz.

Blockchain ve Hashing

Blockchain’i blockchain yapan en mühim nedenlerden biri hashing prosedürüdir. Zincirdeki her bir blokta bulunan girdiler gerçekte tümşeyleri temsil eder. Bu sebepten buraya kadar her bir prosedür, eklenen yeni bilgiler ile birleştirilir. Dememiz şu ki, çıktılar, bir blok zincirinde oluşan evvelki bütün prosedürlere dayanır ve bundan dolayı onlar eşliğinde biçimlenir. Hashing Nedir?

Bahsettiğimiz üzere girdinin herhangi bir evresindeki en ufak bir farklılık, çıktıda kocaman bir farklılığa neden olmaktadır. Bu da blockchain teknolojisinin reddedilemez emniyetidir. Önceden bir blok zincirde olan herhangi bir kaydı değiştirmek bütün hash değerlerini değiştirecek ve onları hatalı ve eskimiş duruma getirecektir. Blockchain’in şeffaf yapısı göz önüne alındığında bu  hale geliyor.

Genesis bloğu olarak tanınan ve blockchain’in ilk bloğu olan bu blok bir araya getirildiğinde ve onaylandığında aynısiz bir hash sayısal değeri ortaya getirir. Bu hash sayısal değeri ve işlenen bütün yeni prosedürler, daha sonraki zincirdeki bir ileri satırda sarfedilen görülmemiş bir hash sayısal değeri için girdi olarak tüketilir. Bu da her bloğun bir evvelki bloğuna onun hash sayısal değeri yolu ile geri dönebilmesi anlıma geliyor. Böylece ağdaki nodelar (düğüm) hash değerlerinin ne olması gerektiği konusu ile ilgili fİkir birliğine ulaştığı prosese prosedürler güvenilir bir biçimde eklenebilir.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir