IOTA Nedir ve Nasıl Alınır?

Kripto paralar son devrede oldukça revaçta. En tanınan kriptopara Bitcoin’in beraberinde sayısal değerinin aniden düşüp aniden çıkmasıyla son günlerde ilgiyleri üstüne çeken bir başka kriptopara ise IOTA. İngiliz bir kriptopara olan Electroneum’dan bahsetmiş olduğumuz yazımıza buradan erişebilirsiniz.

IOTA Nedir?

IOTA; nesnelerin interneti (IoT) sektörüne yönelik etkinlik gösteren, ölçeklenebilir, merkezsiz, modüler ve prosedür ücreti olmayan bir kriptoparadır. Bu kriptoparayı değişik kılan en mühim özellik, Tangle adı verilen yeni bir sisteme sahip olması.

Tangle seçenek bir dağıtımcı hesap sistemi. Bu sisteme göre IOTA‘ya aktarma gerçekleştirme isteyenlerin İki adet daha aktarma sertifikasyonları gerekiyor. Yani sisteme yeni bir aktarma girişi gerçekleştirme için herhangi İki aktarma daha seçip, bağlı anahtarlar ile bakiye denetim edildikten sonraki onaylanıyor.

Nesnelerin interneti için özel olarak geliştirilmiş bir kriptopara olan IOTA, gün geçtikçe güncellenen ve değerlenen bu teknolojiye uyumuyla yenilikçi ve istikbal vadeden bir yaklaşım sunuyor. IOTA Nedir?

Nasıl Çalışır?

Tangle’ın yani IOTA‘nın çalışma mantığı şöyledir: bir prosedür yapmak için, kullanıcıların başka prosedürlerin onayı [konum] çalışmaları lazım olur. Bu sebeple bir prosedür sağlayan tüm kullanıcılar ağın güvenliğine katkı temin ederler. Açık kaynaklı ve aynısiz bir dağıtımlı defter yapısına bulunduran Tangle, içeriğindeki her prosedürü veya veri aktarımıni, her biri İki evvelki prosedür doğrulusunda onaylanmış, İki evvelki prosedür doğrulusunda onaylar. Buna göre ağın onaylanması, ağın esas özelliklerinden birisi durumuna geliyor. İşlemlerin onaylanması ağın tüketiminden ayrıştırılmadığı için bu yeni sistem, sahip olunan blockchain bünyesinden ayrılıyor. Hem de prosedürlerin adedi arttıkça sistem daha süratli ve güvenilir duruma geliyor neticesine varabiliriz.

Nasıl Alınır?

IOTA çok yeni bir kriptopara birimi olduğundan ötürü oldukça az borsada yer almakta. Günlük prosedür hacmi toplamda 1 milyar doları bulan Binance borsasından IOTA alım-satım prosedürü yapabilir. Ayrıcana Bittrex, Poloniex ve Cex.io gibi sitelerden IOTA alımı yapabiliyor. Borsa içinde hesap onayı yaptırmadan günlük 2 BTC’ye kadar çekim uygulanabildiğini ve onaylı hesaplarda ise bu rakamın günlük 100 BTC bulunduğunu belirtmekte yarar var.

Coinler Ve Haberler, Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir