Kripto Para Piyasalarında Kendi Stratejinizi Yaratın

Bütün finansal piyasalarda [1kuvvet ] gibi, Kripto para pazarlarında da strateji tespit etmek ve tespit edilen strateji tarafında pozisyonlar alabilmek çok önemlidir. Herhangi bir strateji tespit etmeden anlık kararlarla oluşturular prosedürlerde netice fazlalıkla zararla biter. Zira volatilesi hayli yüksek olan kriptopara pazarlarında verilen süratli kararlar, başka pazarlara miktarla çok daha süratli ve kuvvetli netice vereceğinden, kripto para ticareti yapar iken sistemli ve belli bir stratejiye göre hareket etmek en doğru alternatif olacaktır.

Hiçbir planınız yoksa ve bilhassa “altcoin” ticaretine yeni başlıyorsanız öncelikle yanıtlamanız gereken soru “hangi coin yada coin’lere yatırım gerçekleştireceğim?” sorusudur. Bu problemin yanıtını da iyi bir pazar [kuvvet ] neticesinde bulabilirsiniz. Yapacağınız incelemede göz önünde bulundurmanızı tavsiye edebileceğim etkenler bunlar;

Hangi kripto paranın beyin grupı kimlerden oluşuyor?
Bilinen kocaman yatırımcılar ve destekçiler kimler?
Hangi yenilikçi programları getirmeyi hedefliyor?
Hangi coin istikbal vaad ediyor?
Fiyat dalgalanmalarında tutarsızlık var mı?
Balon hareketleri sahip olunan mu?
Herhangi bir scam (dolandırıcılık) vakasının kaynağı olabilir mi?
Kime Göre Uzun-Kısa Vade?

Kendi pazar incelemenızı yaptıktan sonraki, yatırım kararı verilenniz coin’ler için İkinci bir plan daha gerçekleştirme halindesınız. Uzun, orta, kısa yada günlük pozisyonlar amaçleyebilirsiniz.

Peki bu kısa, orta, uzun vadelerin zamanı nedir?

Şahsen tariflamam lazım olursa, kısa vade için 1-30 gün, orta vade 30-120 gün ve uzun vade 6-36 ay vakit Aralıklarını kapsar. Çoğunluk olarak amaç alınan vade vakitleri de hemen hemen benzer dönemleri işaret eder. Belirleyeceğiniz vakit aralığında pozisyon alabilmek oldukça önemlidir. Zira trendleri izleyerek ideal vakitte pozisyon açarsanız, şuurlu bir biçimde kazanç elde edersiniz.

Short pozisyonlarla günlük ya da haftalık kazanç elde etmeyi amaçlıyorsanız, pazarlara çok daha uzun süre ayırmanız ve grafiklerle daha fazla barışık olmalısınız. Shortçuluk diye tanımladığımız kısa vakit Aralıklarındaki kazancı amaçlayan şahıslar her vakit, orta ve uzun vadecilerden daha fazla pazaryla iç içe olmak halindelar. Gelişmeleri yakından takip etmeli, kriptopara haberlerini okumalı, analiz ve grafiklere hergün bunun dışında vakit ayırmalısınız.

Al ve Unut!

İşte En sevdiğim! Uzun vadecilerin en sevdiği sözcükdir “Al ve Unut”. Söylemeden geçmeyeyim bende büyük ölçüde al ve unutçulardanım.
Belirlediğiniz kripto paralardan belirli oranlarda alıp, uzunca bir müddet hiçbir biçimde trade yapmamak. Alıyor, stokluyor ve sonrakida unutuyorsunuz. Bir nevi “burası değerlenir şuandan biz bu arsayı kapatalım.” başsı. Sabırsız bir yatırımcıysanız ve “ben bekleyemem dost, vaka günlük, haftalık falan aksın.” diyenlerdenseniz al-unut size göre bir alternatif değil. Ancak bana göre en iyi tekniklerden birisi budur. Biraz sabırlıysanız bu strateji size iyi getiriler sağlayabilir.

Kriptopara geçen günyasında klişe bir misal olacak ancak bu misal al-unut’u en güzel aktaran misaltir. 2010 senesinde 100 Dolarlık Bitcoin alan bir bireyydiniz. Aldınız ve bu 100 dolarlık bitcoin’i unuttunuz gitti. Zaman geçti ve senoldu 2017.. 2010’da aldığınız 100 Dolarlık Bitcoin, 2017 Ekim ayında tam 80 Milyon Dolar! Evet bir hatalılık yok. 2010 yılında 100 Dolarlık bitcoin alıp unutsaydınız, şimdi milyonerdiniz. İşte al-unut’un getirisinin en açık olan örneği…

Risk Bölümlendirin

Bütün yatırımınızı tek bir konume gerçekleştirme bütün pazarlarda [1kuvvet ] gibi, kripto para pazarlarında da fazlası vakit sizi zor [kuvvet ] sokabilir. Muh[1kuvvet ] bir alım fırsatını değerlendirebileceğiniz başka bir para birimi olmalı. Yahut düşüşe geçtiğimiz yatırım bölgenizden en az zararla çıkmayı ve daha aşağı fiyatlardan daha çok alım yapabilmek için yatırımınızı parçalara ayırın. Mesela; %20 Fiat (USD, TL, EUR vs..), %50 Bitcoin, %30 Altcoinler tipinde bir seksiyonlendirme yapmanız size bütün alanlarda daha rahat hareket etminze imkan sağlayacaktır.
Hem de, misalte dile getirdiğim yüzdelere göre değil, kendi kararlarınızla seksiyonlendirme yapmalısınız.

Hedeflerinizi Parçalara Bölün

Baştan kocaman bir amaç koymak konumune, o kocaman amacınize ulaşmanız için ufak amaçlar belirleyin. Misalen 10 birimden 50 birimi amaçlemek kocaman bir amaç diyelim. Bu amaca ulaşmak sizin için vakit alabilir ve bir müddet sonra amacınize uladımmak sizi sıkabilir. Bunun konumune 50 birim ana amacınizken, ufak amacınizi 10 birimden 20 birime ulaşmak olarak belirleyin. Hem daha kısa vakit alacak, hatta amacınize vardığınız için motivasyonunuz ve hevesliliğiniz artacaktır. 20 birime ulaştıktan ileri amacınizi 30-35 birime çekin. Sonuç olarak tekrar kocaman amacınize ulaşmak için çabalıyor olacaksınız, motivasyonunuz ve istekiniz de büyüyecek.

Coinler Ve Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir