LiteCoin Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Litecoin Bitcoin’den daha hızlı ve daha ucuz olarak kendini gösteren ve bir büyüme döneminin tadını çıkaran coindir. Hadi neden daha yakından bakalım.

Oldukça mütevazı kökenlerden yola çıkarak ve sadece bitcoin üzerinde ince teknik gelişmeleri sergileyen LTC piyasadaki en büyük kriptolardan biri haline geldi. Şu anda genellikle gümüşün bitkinin altın rengi olarak karakterize edilir, ancak paranın büyümesi için göze kıyasla çok daha fazlası vardır.

Eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından yayınlanan 7 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan LTC, açık kaynak kodlu bir ağ şifresiz para birimidir. Herhangi bir ülkenin merkez bankasından bağımsız olarak çalışan bir dijital para birimidir. Bitcoin’e birçok yönden benzer olsa da, ağdaki darboğazları azaltmaya ve işlemlerin gerçekleştirildiği hızı arttırmaya yardımcı olacak iyileştirmeler olarak tanımlanan çeşitli özellikleri de dahil etmiştir.

Kurulduğu günden bu yana önemli bir büyüme yaşadı ve Kasım 2013’te 1 milyar dolarlık bir pazara ulaştı ve 2017’ye kadar dört kat daha fazla ilerledi.

Bitcoin’den Farkı Nedir?

Ltc ile btc arasında çok büyük farklılılar olsada,  madencilik, işlem doğrulama hızı ve güvenliği söz konusu olduğunda birkaç farklı avantajı olduğunu söyliyebilirim

Daha yüksek işlem hacmi;

Ayrılmış Tanıklık süreci, işlemlerin blokta doğrulandığı hızı artırır ve 10 dakikadan (bitcoin için) 2.5 dakikaya (LTC için) ödeme teyit etme süresini azaltır.

Daha güvenli;

Daha hızlı işlem süresi, çift harekât saldırılarının şansını azaltarak güvenli bir ortamın korunmasına da yardımcı olur  saldırganın iki farklı işlem ödemek için aynı parayı iki kez harcadığı bir saldırı düzenlenir.

Daha büyük bozuk para sınırı;

Bitcoin 21 milyon jetonun maksimum jeton limitine sahipken, LTC 84 milyon jetonun üst limitine sahiptir.

Daha Sert;

İlk bakışta bir avantaj olarak görülmeyebilir, ancak bu coin scrypt karma (SHA-256 yerine) kullandığı için, madencilik yaparken olduğu gibi, paralel işlemciler kullanılarak madencilik hızlandırılamaz. Bu sebeble bitcoin madenciliğinin gerçekleştiği yarışın aksine çok daha düz bir oyun alanı yarattı.

lite coin binance

Scrypt vs SHA-256 madenciliği nedir?

Coinlerin madenciliğine izin veren kripto paralar, belirli bir karma algoritma kullanır. Algoritma, hem ağın işlemlerini hem de verilerini kurcalamaktan korur ve madencilerin karmaşayı parçalayarak ve işlemlerini kendileri doğrulayarak para toplamasına izin verir. En yaygın algoritma SHA-256’dır (bitcoin ve tüm çatallı(fork) paralarda kullanılır) ancak Litecoin gibi bazı para birimleri scrypt kullanır.

Nerede kullanabilirim?

Litecoin’i bitcoin kullanabileceğiniz neredeyse her yerde kullanabilirsiniz. Piyasaya sürülmesinden bu yana, bitcoin’den sonra ikinci en büyük cryptocurrency haline geldi ve tüccarlar bunu benimsemek için hızlı oldular. Litecoin web sitesinin sürekli büyüyen bir listesi vardır. Finansal danışmanlık hizmetlerinden sağlık ve güzellik ürün satıcılarına kadar uzanan, birçok sektörde görebilirsiniz.

 

Litecoin’i nasıl satın alabilirim?

Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, gerekli özeni gösterdiğiniz ve LTC’yi satın almak istediğinizden emin olmanız kaydıyla, bazı Litecoin’i cüzdanınıza koymanın birkaç yolu vardır:

  1. Doğrudan bir borsadan satın alın; LTC’i edinmenin en kolay ve en basit yolu, bir değişimden bazılarını satın almaktır. Borsalar çoğunlukla kredi kartı ödemelerini, çekleri ve hatta bazı para transferlerini kabul eder ve karşılığında Litecoin’i cüzdanınıza yatırır. Borsalar genellikle servis sağlayıcısına ve değiştirdiğiniz Litecoin hacmine bağlı olarak, genellikle %0,5-2 Aralığında servis için bir yüzde ücret alırlar.Binance Borsası‘nı sizlere tavsiye edebilirim
  2. Ödeme alın; Bir hizmet sağladığınız veya bir tüketiciye mal satıyor olun, Litecoin’i her zaman başka bir para biriminde yaptığınız gibi ödeme olarak kabul edebilirsiniz. Daha düşük ücretleri, komisyonları ve masrafları (örneğin, USD gibi devlet tarafından verilen para birimi gibi), fiyat para almakla karşılaştırıldığında, Litecoin’de ödeme almak cebinizde daha fazla parayla sonuçlanır. Ayrıca, Litecoin işlemlerinin güvenli, daha hızlı ve sahtekârlığa daha az duyarlı olduğu bilinmektedir.
  3. Madencilik yoluyla kazanın; Madencilik olarak bilinen süreç boyunca Litecoin üretme yavaştır ve çabaya değecek özel takım gerektirir, ancak yine de madeni para üreten meşru bir yöntemdir. Bilgisayarınızı başka kullanıcılar tarafından Litecoin ağında yapılan işlemleri doğrulayarak kullanabilirsiniz ve karşılığında Litecoin kazanabilirsiniz. Ne kadar güçlü işlemci gücüne sahipseniz o kadar çok coin kazanabilirsiniz.

Para transferi için nasıl kullanılır?

Genel olarak kripto para birimlerinde olduğu gibi ödemeler hızlı ve kolaydır. Litecoin ile birisine ödeme yapmak için: Kişinin adresini cüzdan uygulamanıza girin veya o adrese karşılık gelen QR kodunu tarayın. Göndermek istediğiniz Litecoin miktarını girin. Gönder. Bu kadar. Bunun için başka bir şey bilmenize gerek yok.

  • Nelere dikkat etmeliyim?

Daha büyük kardeşlerinden farklı olarak bu coinin dezavantajları vardır. İşte cryptocurrency’nin açıklığa kavuşturan bazı eksiklikleri:

Yaygın olarak kabul edilmiyor. Litecoin hala büyüyor ve kabulü gittikçe yaygınlaşırken bitcoin hala en yaygın olarak bilinen kripto para birimidir. Yeterince farklı değil. Birçoğu Litecoin’in teknik gelişmelerini çok ince düşünür ve bu da Litecoin’in büyümesini engelleyebilir. Daha hızlı işlem süreleri ve madencilikte daha fazla zorluk, özel kullanım durumları için yeterince iyi nedenler olabilir, ancak büyük bir şemada, çoğu, uzun vadeli büyümeyi sürdürmek için kendisini bitcoinden ayırmadığı görüşündedir.

litecoin
Lite Coin Yükselişe geçiyor..

 

Geleceği

Litecoin‘in piyasa kapısındaki büyümenin yakın zamanda yavaşlaması beklenmemektedir. Bu durum, daha fazla işletmenin, ya bitcoin ile birlikte ya da tam ikame olarak, altkoini benimsemesine yol açabilir.

Buna ek olarak bu coinin işleminin daha da artacağı ve daha da önemlisi Atomik Swap’lara izin vereceği hızı artıracak olan ağın geliştirilmesine yönelik birçok çalışma yürütülmektedir.

Yeni ATM’leri kurulmakta ve giderek artan sayıda şirket yavaşça bu coine geçmektedir. Potansiyel alıcılar, LTC’yi satın alma konusunda karar vermeden önce bu gelişmeleri dikkate almalısınız.

Dilerseniz Dogecoin nedir nasıl alınır konumuzuda inceleyerek dogecoin hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Coinler Ve Haberler

One thought on “LiteCoin Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir