Madenciliğe Başlamak

Kripto para madenciliği ile ilgilenenbireylerin karşılaştığı ilk sorulardan biri bu işi tek başına mı yoksa bir havuza katılarak mı gerçekleştireceğidır. Maden havuzlarının lehine de aleyhine de onlarca argüman bulunuyor. Ama şayet Bitcoin ağı süresince hash seviyesi dağıtımı yeterli seviyedeyse, fazlası madenci havuza katılmayı seçmektedir. Bilmeniz gerekli olanlar alttaki gibidir.

Artılar ve Eksiler

Eğer bir havuza katılıp katılmayacağınıza karar verme adımındaysanız, bu vakası piyango çekilişi gibi düşünebilirsiniz. Artıları ve eksileri birebir benzerdır. Eğer tek kafasınıza madencilik yaparsanız, mükafatı paylaşmak mecburiyetinde kalmazsanız ancak bunun yanı sıra mükafatı yakalama olasılığınız azalır. Havuz durumunda madencilik yaptığınızda bir bloğu çözüp mükafat kazanma talihinız çok daha yüksek olsa da, mükafat havuza katılan şahıslar arasında paylaştırılacaktır.

Bu sebepten, tek kafasınıza bir blok çözdüğünüzde aldığınız mükafate kıyaslandığında az olsa dahi, bir havuza katılmak derli toplu bir varidat sağlar.

Bir maden havuzunun aklında bulundurması gereken fazlaca mühim bişi bulunmaktadır: Ağın hashing kuvvetinün %51’ine ulaşmaması. Eğer tek bir takım kriptopara ağının %50’sinden çoğunu denetim etmeye başlarsa, kuramsal olarak bu hal tüm ağı önemli oranda yıkabilir. Bu vakaa “%51 Atağı” denir. 2014’ün ilk haftalarında, fazlası birey GHash.io Bitcoin maden havuzu’nun bu güce ulaşmak üzere bulunduğunu dile getirdi ve madencilerin bu havuzu terk etmeleri istendi.

Birim Zorluğu

Bitcoin yönünden bakarsak mevcut zorluk civarı o kadar zor ki tek başına çalışan bir madencilerin varidat kazanması nerdeyse imkânsız. Tabii şayet ASIC makineleriyle dolu bir odanız varsa ve onları soğuk tutabiliyorsanız, hal diğer. Eğer acemiyseniz, kısa vakit diliminde ufak bir mükafat kazanmak için bir havuza katılmak en iyi yoldur. Havuzlar, ufak çaplı madencilerin işe sürmesini sağlamak için teşvik olurlar.

Kazabilecekleriniz

Sadece Bitcoin kazacaksınız diye bişi yok. İstediğiniz kriptopara için maden havuzları dizelgesini bulmak son derece kolay. Bitcoin’in kolaylaştırdığı madencilik tekniklerinden biri ‘’birleşmiş madencilik’’tir. Bu biçimde, Bitcoin için çözdüğünüz blokları benzer POW algoritmasını kullanan başka kriptoparalarda (Namecoin gibi) kullanabilmeniz mümkün. ‘’Birleşmiş madencilik’’in nolduğunu kabaca anlatmak lazım olursa, benzer sayı endekslerini birkaç değişik piyangoya yazdığınızı düşünebilirsiniz.

Güçlü bir donanımı olmayan acemi madenciler Bitcoin konumune seçenek kriptopara birimlerine – bilhassa algoritma olarak SHAyirmibeş6 konumune Scrypt kullanan birimler – bakmalıdır. Bunun nedeni, Bitcoin’deki hesaplamaların zorluğunun, sıradan bilgisayar prosedürcülerinin kapasitesini aşmasıdır.

Hangi birimde madencilik gerçekleştireceğiniza karar veremiyorsanız, “Multipool” (Çoklu havuz) denilen ve madencilik donanımınızı kendiliğinden en fazla kâr getiren seçenek kriptopara birimine ayarlayan bir havuz sistemi bulunuyor. Multipool her 30 dakikada bir güncellenir ve zamanla çoğu seçenek birimde bakiyenin arttığını görürsünüz. Eğer lazım olursa Multipool, donanımınızı tek bir seçenek birime sabitlemenize de imkan tanıyor.

Ama, nu2pools.com’dan Mark bu yolla havuz değişimi için şöyle dedi:

“Sadık kriptopara takipçileri bu havuzlardan nefret eder zira bir kriptoparanın zorluk seviyesi düştüğü anda, kârlılığı artar. O vakit bütün çoklu havuzlar o bölgeye akın ediyor, birkaç saat içerisinde zorluk seviyesini yine tavana çıkarıp, terk ediyorlar. Bu hal da sadık kriptopara takipçilerini çok düşük bir kârla zorluk seviyesini yine düşürmeye çalışmak mecburiyetinde bırakıyor.”

Havuz Ödülleri

Hangi havuza katılacağınıza karar sunarken, değişik havuzların ödemeleri nasıl paylaştırdıklarını ve şayet alıyorlarsa ne kadar prosedür ücreti aldıklarını [yirmibeş]nız gereklidir. Bir havuzun ödemeleri bölebileceği birçok değişik yol bulunmaktadır. Bunların fazlası, bir madencinin havuza POW olarak kattığı ‘paylare’ bakarak belirlenir.

Bu ‘paylar’ manayası azıcık zor şeylerdir. Akılda İki şey bulundurmak lazım olur: İlk olarak, madencilik şifrelenmiş puzzleları çözme adımıdır; İkincisi, madenciliğin bir zorluk seviyesi bulunmaktadır. Bir madenci blok çözdüğü vakit, ona karşılık gelen bir zorluk seviyesi bulunmaktadır. Bunu bir nitelik kriteri olarak düşünün. Eğer madencinin çözdüğü bloğun zorluğu, bütün birimin zorluğundan daha yüksekse, o birimin blockchainine katılır ve mükafat olarak kriptopara verilir.

Buna ek olarak, bir maden havuzu 1 ila birimin zorluk seviyesi arasında bir seviye belirler. Eğer madenci, havuzun ve birimin zorluk seviyesi arasında bir civardaki bloğu iletirse blok ‘’hisse’’ olarak kaydedilir. Bu hisse blokların hiçbir kullanım hedefi yoktur. Sadece, madencilerin blokları çözdüklerine, yani çalıştıklarına dair bir iş ispatı olarak gösterilir. Aynı vakitte, havuza ne kadar prosedür kuvveti kattıklarını da gösterir – donanım ne kadar iyi olursa, o kadar çok hisse meydana gelir. Madenciliğe Başlamak.

Bu yolla ödeme dağıtımının en yalın sürümü “hisse başı ödeme” (PPS) prototipidir. Bu sistemdeki [yirmibeş], hisse başına ödenen seviyesi değiştirebiliyor. Örneğin, eşitçe paylaşılmış maksimum hisse başı ödeme (ESMPPS), ya da paylaşılmış maksimum hisse başı ödeme (SMPPS) gibi. Havuzlar, hangi madencinin daha evvel hisse eklediğini ön planda tutabilir de tutmayabilir de.

Düşünülmesi gereken başka bir etmense havuzun madencilik ödemelerinizden ne kadar keseceği. Genelde bu miktar %1 ila %10 arasında değişirken, birtakım havuzlar hiç para kesmez.

Bir Havuzda Madenciliğe Başlamak

Hangi birimde ve havuzda madencilik gerçekleştireceğiniza karar verdiyseniz, bundan sonra başlama zamanı. Havuzun web sitesinde bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesap açtıktan sonraki bir worker yani “işçi” yaratmanız gerekiyor. Kullandığınız her parça madencilik ekipmanı için birden fazlaca işçi yaratabilirsiniz. Pek çok havuzda varsayılan ayar, bu işçilere isim olarak numara, ve şifre olarak ‘x’ koyulmasıdır ancak şunları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir