Madencilik Nedir?

Geleneksel para birimlerinde, hükümetler gereksinim duyduklarında çoktan para basabilirler. Ama Bitcoin fizİki olarak hiçbir vakit basılmamıştır ve yalnızca keşfedilir haldedır. Dünyanın dört bir yönündeki bilgisayarlar birbirleriyle yarış durumunda Bitcoin bulmak için çalışırlar.

Kazım İşleminin Yapılması

İnsanlar devamlı birbirlerine ağ üstünden Bitcoin gönderiyor yalnız şayet biri bu prosedürlerin kaydını tutmazsa hiç kimse kimin ne ödediğini takip edemez. Bitcoin ağı bu halle, belli bir vakit diliminde yapılmış olan bütün prosedürleri blok adı verilen bir listede toplayarak kafaya çıkar. Bu prosedürleri sertifikasyonk ve ana deftere geçirmek madencilerin işidir.

Hash Haline Getirmek

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu ana defter, bloklardan meydana gelen ve blockchain olarak tanınan uzun bir listedir. Herhangi bir vakitte herhangi bir hesaptan ötekine ağ üstünden yapılmış birçok prosedürü bulmak için kullanmak mümkün. Yeni bir prosedür bloğu meydana getirildiğu vakit blockchaine katılır ve Bitcoin ağında yapılmış bütün prosedürlerin gittikçe uzayan bir dizelgesini oluşturur. Katılımcı olan herkese bloğun derli toplu olarak yenilenen bir kopyası verilir bu sayede katılımcılar ne olup bittiğini bilirler. Madencilik Nedir?

Ana defterin itimat edilir olması lazım olur ve bütün şunlar dijital olarak gerçekleşmektedir.

“Blockchainin  kaldığından ve onunla oynanmadığından nasıl emin olabiliriz?”

Burada madenciler döneme girmektedir.

Bir prosedürler bloğu yaratıldığında madenciler onu bir prosedürden geçirirler. Bloğun içerisindeki bulguyu çıkarıp ona matematiksel bir formül uygulayarak onu değişik bişi durumuna getirirler. Bu ‘değişik bişi’ çok daha kısadır. Hash olarak tanınan görünürde herhangi harf ve sayı dizileridir. Hash o vakitliğına blockchainin en aşağısında blok ile birlikte depolanır.

Hashler enteresan şeyler barındırmakırlar. Bitcoin bloğunda bulunduğu gibi, veri yığınından bir hash meydana getirmek kolay ancak o verinin nolduğunu yalnızca hashe bakarak kavramak nerdeyse imkânsızdır. Büyük oranda veriden hash meydana getirmek basit olsa da her hash eşi benzeri olmayandir. Eğer Bitcoin bloğunda bir adet karakteri değiştirirseniz, bloğun hashi tamamiyle değişir.

Madenciler hash meydana getirmek için sadece bloğun içerisindeki prosedürleri kullanmazlar. Verinin birtakım değişik kısımları da tüketilir. Bu veri parçalarından biri blockchainde depolanmış en son bloğun hashidir.

Her bloğun hashi sıralamada kendinden bir evvel gelen bloğun hashi kullanılarak üretildiği için, bir nevi mühür durumuna varidat. Bu mühür o bloğun -ve sonrasında gelen her bloğun- meşru bulunduğunu belirtir. Çünkü onunla oynamışsanız; herkes bilir.

Blockchaine depolanmış bir bloğu değiştirerek düzmece bir prosedür yapmakye çalışırsanız, o bloğun hashi değişir. Eğer biri hashleme fonksiyonu kullanarak değiştirdiğiniz bloğun doğruluğunu denetim edecek olursa, bloğun içerisindeki hashin blockchainde stoklanmış olan bloğun hashinden değişik bulunduğunu anlarlar. Bu halde bloğun düzmece bulunduğu hemen anlaşılır.

Her bloğun hashi sırada kendinden bir ileri bloğun hashini oluşturmaya yaradığı için, bir bloğun ayarlarıyla oynamak onun altındaki bloğun hashini de bozar. Bu örgü blockchainin en altına kadar devam eder ve önüne gelen ne varsa bozar.

Koinler için müsabakak

Madenciler bir bloğu yukarıyada anlattığımız gibi ‘kapatırlar’. Hepsi, bilhassa blok kazmak için zevkırlanmış programlar kullanarak birbirleriyle bunu gerçekleştirme için yarışırlar. Ne vakit yeni bir hash oluştursalar yirmibeş Bitcoin kazanırlar, blockchain güncellenir ve ağ üstündeki herkesin bundan haberi olur. Madencilik yapmanın ve prosedürlerin sürmesini sağlamanın teşviği budur.

Sorun şu ki; bir veri yığınından hash üretmek oldukça basit. Bilgisayarlar bu hususta son derece iyiler. Bitcoin ağı bu işi azıcık daha zorlaştnehir mecburiyetinde aksi takdirde insanlar her saniye yüzlerce prosedür bloğunu hashlerler ve bütün Bitcoinler anlar içerisinde kazılır. Bitcoin protokolü POW (proof-of-work) diye bir sistem getirerek bu işi kasıtlı olarak daha zor duruma oluşturmaktadır. Madencilik Nedir?

Bitcoin protokolü öyle herhangi bir hashi reddeder. Bir bloğun hashinin belli biçimlerde olmasını ister. Başlangıcında belli sayıda sıfır bulundurması lazım olur. Bir hashin nasıl görüneceğini onu tamamiyle üretmeden bilmenin hiç bir yolu yok ve hashin içerisindeki veri karışımına yeni bir veri parçası eklediğiniz anda, hash bambaşka görünür.

Madencilerin bir bloğun içerisindeki prosedür verisine burunlarını sokmamaları lazım olur ancak değişik bir hash yaratmak için kullandıkları veriyi değiştirmeleri lazım olur. Bunu nonce denilen tamamiyle değişik ve herhangi bir veri parçası kullanarak yaparlar. Bu, hash yaratmak için prosedür verisiyle beraber tüketilir. Eğer yapılan hash formata uymuyorsa nonce değiştirilir ve bütün bilgiler yine hashlenir. İşe yarayan bir nonce bulmak için birçok kez deneme gerçekleştirme gerekebilir ve ağ üstündeki bütün madenciler eş zamanlı bunu yapmaya çalışırlar. Madenciler Bitcoinlerini bu yolla kazanırlar.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir