Monero Coin Nedir? Nasıl Alınır Özellikleri Nedir (Detaylı)

Monero Coin Nedir?

Monero Coin, 2014 yılın başlarında işlem göremeye başlayan gizli, güvenli ve izlenemez bir kripto para birimidir. Onu cazip kılan en önemli özelliği ise “CryptoNote” ismi verilen oldukça güvenli bir şifreleme altyapısına sahip olmasıdır. CryptoNote, Bitcoin’in kullandığı teknolojiyi andırsa da bu iki teknolojiyi birbirinden ayıran oldukça fazla özellik vardır. Örneğin,Bitcoin üzerinden yapılan tüm işlemler blok zinciri adı verilen ve herkesin görebildiği bir deftere kaydedilmektedir. Bu defterde, yapılan işlemin tarihi ve işlemi gerçekleştiren kişinin cüzdan adresi yer almaktadır. Bu durum da işlemlerdeki gizliliği riske atan bir unsur olarak görülmektedir. Monero’da ise işlemler daha sıkı bir şekilde korunur. Yapılan işlemin tarihi ve işlemi gerçekleştiren kişinin cüzdan numarası gözükmediği için, iz sürmek neredeyse imkansız bir hale gelmektedir.

Monero Coin’in Özellikleri Nelerdir ?

Gizlilik:Monero, Ring imza, Ring CT gibi oldukça güvenli ve güçlü şifreleme uygulamalarına sahiptir. Ring imza, yapılan işlem sırasında göndericinin adresini diğer kullanıcıların adresleriyle karıştırır ve tespitini neredeyse imkansız hale getirir. Ring CT uygulamasıyla da yapılan işlemin miktarı gizlenir. Sonuç olarak yapılan tüm işlemlerde göndericinin, alıcının adresleri, gönderilen miktar ve işlem tarihi gizlenir. Bu da Monero’yu en güvenli kripto paralardan biri haline getirmiştir.

Monero Coin Üye olma
Binance.com Üyelik

Değiştirilebilirlik:Monero’da tüm paraların değeri aynıdır. Zira hangi paranın hangi işlemlerde kullanıldığını tespit etmek mümkün değildir. Bitcoin ve benzeri para birimlerinde ise yasa dışı işlemlerde kullanılan paralar lekeli olarak kabul edilir.

Madencilikte Eşitlik: Bazı coinlerin madenciliğini yapmak o kadar maliyetlidir ki harcanan para ile kazanılan para arasında büyük bir dengesizlik vardır. Bu da, ancak büyük yatırımcıların madencilik yapabilmesine yol açar. Monero ise Cryptonight isimli daha adil ve merkezi olmayan bir para birimi sistemi kullanır. Cryptonight’ı çalıştırabilmek için sadece 2MB hıza sahip bir bellek yeterlidir. Bu da herkesin Monero madenciliği yapabileceği anlamına gelir. Tüm bu özelliklerin yanısıra, Monero’yu cazip kılan başka birçok  etken de bulunmaktadır. Bu etkenlerin bazıları aşağıdaki gibidir;

 

  • Monero, işinde uzman, oldukça başarılı bir ekip tarafında oluşturulmuştur.
  • Bu para biriminde, Bitcoin ve benzeri kripto paralarda olduğu önceden belirlenmiş bir blok boyut sınırı mevcut değildir. Bu da onu diğerlerine göre daha kullanışlı bir hale getirmiştir.

 

Monero Nasıl Alınır ve Saklanır ?

Monero’yu başta Binance olmak üzere Poloniex, Bitfinex gibi pek çok coin borsasından satın almak mümkündür, ancak borsa seçiminizi yaparken dikkatli olmalı, tercihinizi bilinen borsalardan yana kullanmalısınız.

Öte yandan, kripto para yatırımı yaparken, özellikle sürekli al sat yapmayı düşünmüyorsanız, aldığınız coinin güvenliğinden emin olmanız şarttır. Yatırım tercihinizi Monero’dan yana kullanırsanız,bu coininizi saklamanızın en iyi ve en güvenli yolu mymonero.com sitesinde bir cüzdan oluşturmanız olacaktır.

Bir diğer Binance coini olan Tron Coin incelemesine bakmak isteyebilirsiniz.

Coinler Ve Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir