Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bu adamın (ya da bayanın) kim bulunduğunu bilmiyor olsak bile, ne yapmış bulunduğunu biliyoruz. Bitcoin‘in mucidi Satoshi Nakamoto, 2008 senesinin kasım ayında bir kriptografi e-posta dizelgesine bir yazı göndererek Bitcoin’in Protokolü’nü yayınlanmıştır. Satoshi Nakamoto Kimdir?

Ardından2009’da Bitcoin programının ilk sürümünü meydana çıkarmış ve 2010 sonlarında topluluktan biraz biraz kopmaya başlayıncaya dek  insanlarla beraber bu sistemde konum almıştır.

Nakamoto bu projede insanlarla beraber açık olan kaynak üstünden çalıştı ancak kendisi ilealakalı şahsi olan hiçbir bulguyu paylaşmamaya özen gözler önüne serdi ve insanlar ondan en son 2011’de, ‘’diğer projelere geçiş yaptım’’ dediğinde haber aldı.

İsmine bakılırsa, Japon olmalı

Her ne kadar bir kitabı kapağına bakarak yargılamamamız gerekse de, belki de kimi zaman yapmalıyız.

‘’Satoshi’’ Japonca’da ‘’temiz düşünmek, keskin akıllılık, bilge’’, ‘’Naka’’ ‘’orta, içeri ya da temas’’ ve ‘’Moto’’ ‘’köken’’ manalarına gelebilmektedir. Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bütün bu manalar, akıllı bir algoritma tasarlayarak yeni bir akım bulmuş şahsa yakışır. Sorun, her sözcüklerin [konum] manalara gelebiliyor olmasıdır. Satoshi Nakamoto Kimdir?

Japon olup olmadığından tam emin olamayız. Hatta, onu bir ‘erkek’ olarak tariflamamız bile bir delile dayanmıyor.

Lafın gelişi ona ‘adam’ diye hitap ediyoruz ancak adının takma bir isim bulunduğunu düşünecek olursak, gerçekte bir ‘’kadın’’ ve hem de birkaç birey bile olabilir.

Nakamoto’nun Kimliğini Bilenler

Maalesef kimse bilmiyor. Arada sırada insanların esrarengiz şeyleri öğrenmek için kullandığı detektif yöntemleri, ulaşılan neticeden daha heyecan uyandırıcı olabiliyor. The New Yorker’dan Joshua Davis, Satoshi Nakamoto’nun Dublin Trinity Koleji’nde okumuş bir kriptografi mezunu Michael Clear bulunduğuna inandı. FastCompany’den Adam Penenberg ise bu fikre karşı çıktı ve Nakamoto’nun gerçekte 3 birey bulunduğunu tavsiye etti: Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry. İkisi de bu neticelere ulaşmak için dil bilimsel metotlar kullandılar. Satoshi’nin internet üstündeki yazılarındaki stili, sözcükleri ve hem de deyimleri araştırarak tanınan birinin yazı şekliyle uyuşup anlaşmadığına baktılar. Joshua Davis ve Adam Penenberg gibi birçok incelemeci seneler içerisinde Satoshi’nin kim olabileceğine dair türlü türlü tavsiyeler meydana attılar ancak meydana atılan her isim Satoshi Nakamoto bulunduğunu reddetti.

Satoshi Hakkında Bildiklerimiz

Bitcoin’in ilk adımlarında onunla beraber olan insanların röportajlarına bakarsak, onun ile ilgili net olarak herkezin bildiği tek şey Bitcoin düzenini tasarlarken fazlaca çeşitli bir biçimde düşündüğüdür. Çekirdek geliştirici Jeff Garzik’e göre, classic bir program mühendisinin gerçekleştireceği hassas test prosedürleriyle benzer şeyleri yapmamıştır ve bu yönden Satoshi’nin kodları tradisyoneldeğillerdir.

Satoshi’nin Mal zenginliği

Bitcoin ve şifreleme hususlarında bilirbirey kabul edilen Sergio Lerner’in bir analizine göre, Bitcoin ağının ilk zamanlarında Satoshi blokların fazlasını kendisi kazdı ve harcanmamış aşağı yukarı 1 milyon Bitcoinlik bir servet yaptı. Bugünküde 1 Bitcoin’in sayısal değeri üstünden hesaplarsak; 1 milyon Bitcoin 2,5 Milyar Dolar’a (aşağı yukarı 8 milyar 800 milyon Türk Lirası) tekabül etmektedir. Satoshi Nakamoto Kimdir?

Şuan Ne Yapıyor

Satoshi’nin bundan sonra ne ile uğraştığını kimse bilmiyor ancak 23 Nisan 2011’de bir program mühendisine gönderdiği son e-postalardan birisinde ‘’Artık yeni projelere geçtim. İşler Gavin ve [1konum] herkese emanet.’’ demiştir.

Devlet İçin mi Çalıştı?

Bu hususta dedikodular var kuşkusuz. Bazı insanlar onun adını ‘’merkezi istihbarat’’ olarak yorumladı ancak insanlar görmek istedikleri şeyleri görürler, komplo kuramlarinin özü budur.

Buradaki bariz soru, devlet ya da bir istihbarat örgütü sebep derli toplu olarak anonim ticaret mekanizması olarak sarfedilen bir kriptopara birimi meydana getirmek istesin? Komplo kuramsyenlerinin bu mevzu ile ilgili da bir fikri olacaktır kuşkusuz.

Belki de şunların ehemmiyeti yoktur. Çekirdek geliştiricisi Jeff Garzik bu hali kısa ve yalın şekilde özetliyor: ‘’Satoshi’nin meydana koyduğu açık olan kaynak düzeninde, onun kim bulunduğunu, ona itimatip itimatemeyeceğinizi ya da bildiği şeyleri bilmenize gerek yoktur.’’ Açık kaynak sistemi sır saklamayı imkânsız duruma getiriyor. ‘’Kaynak kodu tümşeyleri belli ediyor.’’

Daha da ötesi, Garzik’e göre Satoshi’nin takma isim kullanmış olması daha iyi olmuştur. Böylece insanlar, [konum]yi kimin iddia ettiğundan daha fazla [konum]nin kendine dikkat göstermişlerdir. Ve henüz geldiğimiz noktada, Bitcoin ismi Satoshi Nakamoto’dan çok daha kocamantür.

Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir